40 éve pontosan ugyanannyira függ a világ a fosszilis energiahordozóktól

Share Button

A Quartz hozott le egy érdekes ábrát, ami azt mutatja meg, hogy 1971 óta soha nem nem ment 80 százalék alá a világ energiafogyasztásán belül a fosszilis energiahordókból nyert energia aránya. Ez annak ellenére van így, hogy a világban az 1970-es évektől a kilencvenes évekig volt egy nagyobb atomerőmű-építési hullám, az utóbbi tíz évben pedig a megújuló energiaforrást használó kapacitás épült ki.

Az arány változatlanságának egyik oka, hogy a legtöbb tiszta energiaforrás elektromos áramot termel, de az áram csak a világ energiafogyasztásának 25 százalékát teszi ki. A másik ok, hogy miközben a gazdagabb országok az elmúlt évtizedben elmozdultak a megújuló energiaforrások használatának irányába, a szegény országok több energiát kezdtek fogyasztani, jelentős mértékben fosszilis forrásból.

Jó hír: amíg korábban a gazdasági növekedés mindig együtt járt a szennyezés növekedésével is, 2014 és 2016 között az üvegházhatású gázok kibocsátása stagnált világszinten. Rossz hír: az előrejelzések alapján 2017-ben nőni fog a kibocsátás 2016-hoz képest, mert a gazdag országok nem csökkentik elég gyorsan a kibocsátásukat, miközben a szegényebb országok gazdasága összességében nagyobb tempóban nő, ami nagyobb kibocsátást is jelent. Ezzel összességében pedig ugyanott tartunk majd, tehát nem csökken majd jelentősen a világ energiafogyasztásán belül a fosszilis energiahordókból nyert energia aránya.

Forrás: index.hu