A cseh burgonyakeményítő-gyár az ABB Ability alkalmazásával korszerűsíti termelését

Share Button

A csehországi Horažïovice városában üzemelő, a Cseh Köztársaság legnagyobb burgonyakeményítő-gyártójának számító LYCKEBY AMYLEX üzemében az ABB befejezte az ABB AbilityTM System 800xA kiépítésének első ütemét.

Az ABB a szerződés keretében DCS 800xA osztott intelligenciájú folyamatirányító rendszert (DCS), 14 db indukciós és örvényáramos áramlásmérőt és 23 db frekvenciaátalakítót szállít az üzemnek. Az ABB termékei annak a gyártósornak az automatizálását, mérési funkcióit és hajtásvezérlését korszerűsítik, amely a burgonyakeményítő gyártási folyamatában a gumók zúzása és centrifugálása során keletkező léből leválasztja a fehérjét. Az első szállítmány berendezéseinek értéke több tízmillió cseh korona. A szállítmány az ABB korszerű automatizálási rendszerének jelentős sikerét jelenti, mert így tovább erősíti pozícióját az élelmiszer- és üdítőital-ágazatban.

Az ABB Ability System 800xA a gyártási folyamatokat vezérli, és jelentősen elősegíti a zökkenőmentes üzemelést. A szeptembertől decemberig tartó burgonya betakarítás idején különösen fontos, hogy a gyár folyamatosan tudjon működni. Ebben az időszakban egyetlen napi leállás is óriási veszteséget okozna a cseh keményítőgyártás zászlóshajójának számító üzemnek.

„A System 800xA segítségével az üzemeltetők teljes körűen irányíthatják az energiafogyasztást és a nyersanyagáramot, illetve fenntarthatják a kulcsfontosságú folyamatok folytonosságát” – nyilatkozta Martin Èervinka, az ABB Control Technologies helyi egységének a vezetője.

„Azért döntöttünk a System 800xA kiépítése mellett, mert a rendszerrel kapcsolatban a svéd kollégáink jó tapasztalatokat szereztek, és kiváló referenciákkal szolgáltak. Anyavállalatunk, a Lyckeby Starch számos, a miénkhez hasonló gyártóüzemben használja már ezt a vezérlőrendszert” – mondta Václav Strak, a LYCKEBY AMYLEX a.s. műszaki fejlesztési vezetője.

Azontúl, hogy DCS funkciókat lát el, a System 800xA olyan platform, amely segítségével teljes körűen integrálhatók a villamos, az információs és a biztonsági rendszerek. Nagy teljesítményének köszönhetően lehetővé teszi a mérnöki tevékenységek hatékonyságának, az üzemeltetői teljesítménymutatók és az eszközkihasználás hatásfokának javítását.  A rendszer a felügyeleti és folyamatvezérlési funkciók segítségével kiváló hatékonyságot és magas fokú biztonságot garantál. A System 800xA rendszert integrált műveletek, nagy teljesítményű ember-gép kezelőfelület (HMI), és az operátorok számára biztosított ergonomikus környezet jellemzi.  Segítségével az ABB lehetővé teszi, hogy az operátorok jobban tudják végrehajtani a feladataikat, és helyes döntéseket hozhassanak a kellő időben.

A mostani szállítást később egy második ütem is követni fogja. A második ütem berendezéseit még ez évben telepítik a LYCKEBY AMYLEX üzemében. A második ütemhez tartozik egy bepárló beépítése is, amelynek az lesz a szerepe, hogy a fehérjék eltávolítása után, a burgonyalé besűrítésével természetes, koncentrált tápoldatot állítson elő. „A technológia dán szállítójától és az ABB dániai egységétől már megrendeltük a második ütemhez a 850 kW-os villanymotort és a frekvenciaváltót is,” – mondja Martin Èervinka, az ABB-től.

LYCKEBY AMYLEX a.s. a Cseh Köztársaság legnagyobb burgonyakeményítő-gyártója. A gyártott keményítő jelentős hányadából további feldolgozással dextrineket és módosított keményítőt gyártanak a papíripar számára. A cég a gyártásban teljesen automatizált, korszerű technológiát alkalmaz. A cég termékeit elsősorban a technológiai ágazatok használják. www.lyckeby.cz

Az ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) úttörő technológiák vezető fejlesztője és szállítója az energetikai termékek, a robotika és hajtások, az ipari automatizálás és az energetikai hálózatok terén. Ilyen termékeket kínál világszerte a közüzemi energiaszektorban, az iparban, a közlekedésben és az infrastrukturális szektorban működő vevőinknek. Az innováció terén több mint 130 éves múlttal rendelkező ABB napjainkban az ipari digitalizálás jövőjét formálja két világos értékajánlatával, amelyek alapján többletértéket biztosító megoldásokat kínál vevői számára a következő területeken: az elektromos energia eljuttatása az erőművektől a fogyasztóig, illetve az ipari vállalatok automatizálása a természeti erőforrások kitermelésétől a késztermékek gyártásáig. A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) által szabályozott, teljesen elektromos hajtású autók számára rendezett versenysorozatot a Formula-E névadó partnereként támogató ABB az e-mobilitás határainak kitolásával jelentősen hozzájárul a fenntartható jövő építéséhez. Az ABB több mint 100 országban működik, és 135 000 főt alkalmaz. www.abb.com

Forrás: sajtóközlemény