A háztartások jövője a napelemes energiatermelés

Share Button
Ma már egyre kevesebben kételkednek abban, hogy a megújuló energiaforrásoké a jövő. Előbb utóbb bezárnak a széntüzelésű erőművek, leselejtezzük a gázkazánt, és a dízelek után az utolsó benzines kocsik is abba az örök parkolóházba kerülnek, ahonnan már nincs visszatérés. A garázsban elektromos autó áll majd, a töltéséhez szükséges energiát pedig a legtöbb család maga termeli meg otthon, a háza tetején. 

Nem olyan különleges látvány már a házak tetején a napelem táblák sora, és nem számít forradalmi újdonságnak, ha valaki saját magának állítja elő az elektromos áramot. A „háztáji” fotovoltaikus energia termelés már nem a holnap bizonytalan ígérete, hanem a jelen kézzel tapintható napi gyakorlata, amely hazánkban is egyre elérhetőbbé válik a tömegek számára, hiszen ez a technológia hónapról hónapra javul, és miközben egyre hatékonyabb lesz, az ára folyamatosan csökken. A napelem ráadásul divatos cikk is, és lassanként ugyanúgy a vágy tárgyává kezd válni minden társadalmi rétegben, mint egy jó autó vagy egy elegáns nyaralás. Hiszen a napelem nem csak praktikus dolog, hanem a tetőnkön csillogva sok szép és tiszteletre méltó dolgot árul el rólunk a világnak: többek között azt, hogy törődünk a környezetünkkel, példásan takarékosak vagyunk, és még a korral is haladunk. A napelem tehát trendi lett, és a legtöbben talán nem is sejtik, hogy milyen könnyen szert tehetnének egy ilyen menő dologra.

Fejben dől el

A napelem gyorsabb terjedésének egyik kerékkötője az a bizonytalanság, amit számos emberben a technológia kapcsán él. Sokan például még úgy tudják, hogy egy ilyen rendszer nagyon drága, és soha nem térül meg, vagy mire behozná az árát, addigra épp el is romlik. Az a városi legenda is erősen tartja magát, hogy csak a legideálisabb fekvésű épületekre szerelhető fel, sőt kering olyan rémhír is, hogy a felesleges, fel nem használt áram tönkreteheti a ház teljes elektromos rendszerét. Röviden válaszolhatunk ezekre az aggályokra: egyik sem igaz. De bontsuk ki kicsit a témát, és vegyük szemügyre alaposabban, mi is a helyzet a napelemekkel, és kinek éri meg átállni ilyen energiaforrásra!

Előny minden téren

Ideális esetben egy jó napelem rendszer egy családi ház teljes áramfogyasztását ki tudja váltani, ami nem csak azért kellemes érzés a tulajdonosnak, mert a havi villanyszámlát gyakorlatilag elfelejtheti, hanem azért is, mert így a ház energiaigényének jelentős részét környezetbarát forrásból elégítheti ki.  A fenti szempontok mellett sokan még azért is választják még a fotovoltaikus rendszereket, mert ezzel csökkenthetik a függőségüket az áramszolgáltatótól, míg mások előre gondolkodnak, és azért telepítenek napelemeket a tetőre, mert már most készülnek azokra az időkre, amikor a fosszilis energiahordózókról le kell majd mondanunk. A legfontosabb és leggyakoribb indok azonban a takarékosság és a környezet kímélése.

A legtöbb házon működni fog     

De kinek éri meg egy napelemes rendszer? A válasz egyértelmű: mivel Magyarországon magas a napsütéses órák száma, ezért gyakorlatilag bárkinek, akinél nem árnyékolja be tartósan semmi a háztetőt. Korábban nagyobb jelentősége volt a tetők dőlésszögének és tájolásának, de ma már nem csak a déli tájolású, 30-40 fokos dőlésszögű tetőkre ajánlják a szakemberek ezeket a rendszereket, hanem a kelet-nyugati állású és a laposabb tetőkre is,  mert a fejlődő napelem technológiának köszönhetően ezekről is jó hatásfokkal begyűjthető a nap ereje. Az sem különösebb szempont, hogy mekkora a ház energiafogyasztása, hiszen a napelem rendszerekre a gyártók már 30, sőt akár 40 év garanciát is hajlandók vállalni, és ennyi idő alatt egészen biztosan megtérül a ráfordított költség. A hozzáértők szerint egyébként jó esély van rá, hogy 3-4 évtizednyi működés után sem mennek majd tönkre a napelemes rendszerek, ami még biztatóbb kilátás a megtérülésre vonatkozóan. Ilyen időtávon már nem is a megtérülést kell számlálgatnunk, hanem a nyereséget, amit a napelem hozott.

Hosszú távú, megtérülő befektetés

A napelemet nyugodtan tekinthetjük ezért egy olyan hosszú befektetésnek, ami előbb utóbb mindenképpen megtérül, sőt akár még hasznot is hozhat. A kezdeti ráfordítás ugyan több milliós is lehet, de ettől nem kell visszariadni, hiszen hitelből, részletfizetés mellett is megvalósítható egy ilyen beruházás, és ennek törlesztése nem feltétlenül ró extra terhet a családi kasszára, hiszen a napelemek felszerelése után egy kiadási tétel – a villanyszámla – megszűnik. Egy jól méretezett napelem rendszer egy jól megválasztott futamidejű hitellel kombinálva tehát nyerős páros, hiszen a költségeink havi szinten nem nőnek, a törlesztés lejártakor pedig jelentősen csökkenni fognak. Ha még hozzá számoljuk a szóba jöhető támogatásokat is, amiket az állam és a helyi önkormányzatok időről időre nyújtanak megújuló energiákhoz kapcsolódó fejlesztésekre a családoknak, akkor a kép gazdasági szempontból még kedvezőbb. Sőt, még ezen felül is van pénzügyi érv a napelem mellett: ezek a panelek ugyanis nem elválaszthatatlan tartozékai a háznak, és ha költözünk, akár magunkkal is vihetjük őket, így a befektetett pénzünk velünk vándorol az új házunkba. Ennek persze műszaki feltétele is van (a következő otthonunknak is alkalmasnak kell lennie a napelem rendszer fogadására), de ezek a feltétek a legtöbb esetben teljesülnek, ha családi házról van szó, ugyanis napelemeket a legtöbb tetőre utólag is gond nélkül fel lehet szerelni.

Forrás: 24.hu