A Huawei leelőzte az SMA-t – Inverter top 10

Share Button

Egy korábbi posztban már átnéztük, hogy kik voltak a legnagyobb napelemgyártók a 2015-ös eladási adatok alapján. Nem kevésbé érdekes az invertergyártók rangsora is, amihez a végleges adatok kés?bb jelennek majd meg a GTM Research éves riportjában, de a f?bb megállapításokat már lehozták a szaklapok.

Ahogy az utóbbi években a napelemgyártásban is a kínai gyártók meghatározók lettek (a top 10-b?l 8 kínai, ha a gyártási hely döntő része alapján nézzük), az invertereknél is ez a folyamat később indult el, de mára elmondható, hogy itt is a kínaiak kezdik átvenni a vezető szerepet.

Ha a teljesítmények alapján nézzük a rangsort (tehát összesen hány Watt teljesítményű invertert adtak el), akkor a Huawei átvette az első helyet az SMA-tól a 2015-ös összesítések alapján, sőt, még a kínai Sungrow is be tudott előzni, így az SMA a harmadik helyre csúszott vissza. Ez mindenképp mérföldkőnek számít, mert az SMA első helye korábban megingathatatlan volt.

inverter_toplista_2016

Azonban ha az éves árbevételt nézzük (és csak az inverter üzletág bevételét természetesen, nem pl. a Huawei teljes árbevételét), akkor viszont az SMA még tartja első helyét, magasabb árai miatt. De nagyon közel jár a két legnagyobb kínai, a Huawei és a Sungrow, hogy árbevételben is utolérje az SMA-t – nem lenne meglepő, ha 2016-ban már ez is megtörténne.

Az inverter piac is egyre konszolidáltabb: a legnagyobb 10 gyártó részesedése egyre nő, azaz a kisebb gyártók kezdenek piaci részesedést veszíteni. A GTM számai szerint a top10 gyártók részesedése már 75%, pedig 2014-ben ez még csak 69% volt.

Míg az inverterek piacán pár éve még az európai gyártók domináltak, ma már csak 3 európai gyártó van a top 10 gyártók között: az SMA (3.), az ABB (4.) és a Fronius (10.).

Az ázsiai gyártók között a japán és kínai gyártók meghatározók: MW-ok alapján listázva, a Huawei (1.) és a Sungrow (2.) ismertek Európában is, de számos cég csak a helyi piacokon tudott erős lenni, mint a kínai Wuxi Sineng (5.), és a TBEA (7.), vagy Japánban a TMEIC (6.), az Omron (8.) vagy a Tabuchi (9.).

Nagyon sokat léptek előre az optimalizálók és a mikroinverterek gyártói is. Az előbbiek közül az izraeli SolarEdge árbevételt nézve az 5. helyre jött fel, főként a lakossági piacon erősek, és ott is kiemelkedően jól teljesítettek az USA-ban. A mikroinverter gyártók között pedig az Enphase árbevétel tekintetében már a 7. helyen áll. De ez a két cég az eladott összteljesítmény tekintetében még nincs az első tízben.

Az eredeti cikkben részletesebben is kifejtik, hogy árbevétel és összteljesítmény alapján némileg más-más rangsor állítható fel: az erőművi, konténeres inverterekre szakosodott cégek sok MW-ot adnak el olcsóbban, így eladott teljesítmény alapján előrébb vannak, eközben a lakossági szegmensben, vagy kis inverterekben erős szereplők árbevételben tudnak jó számokat hozni, de MW-ban jóval kisebbeket. Ha a teljes riport megjelenik, akkor visszatérünk még erre egy összesítő táblázatos formában is, mindkét szempont szerint vizsgálva.

Összességében tehát a nagy gyártók egyre meghatározóbbak lesznek az inverterpiacon is, és várhatóan ugyanezek a cégek tudnak majd tovább nőni a következő években is, míg a kicsik közül számos szereplő kieshet – mert nem várható, hogy a most gyorsan növekvő piacokon, mint Dél-Amerika, vagy Dél-Kelet Ázsia már új, vagy helyi gyártók komolyabban meg tudnák vetni a lábukat.

Forrás: napelemek.blog.hu