A jövő áramforrásával henceg a NASA

Share Button

Feltekerhető napelem-modult tesztel a NASA a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), hogy megtudja, mennyire hatékonyak a könnyen szállítható panelek, mennyiben válthatják ki a jövőben a szokásos merev alkatrészeket – derül ki az amerikai űrhivatal Instagramjáról.

Már az előtt, hogy a Föld felszínén igazán elterjedtek volna a napelemek, az űrben már viszonylag régóta használják ezeket a különböző műholdak energiabiztosítására. Azonban eddig kőkeményen számolni kellett az űrben használt ampereket, mert a jelenleg használt technológia nagy súlya és helyigénye miatt nem lehetett akármennyit felpakolni egy szondára. A tekercselhető filmréteg viszont erre megoldást jelenthet, mintegy 20 százalékkal könnyebb és négyszer kevesebb helyet foglal.

Hétfőn a földi irányítás bontotta ki az első, az ISS robotkarjára feszített berendezést, hogy az elkövetkező napokban megmérjék, mennyire hatékony a technológia. Ha a filmes réteg beválik, akkor amellett, hogy a jövőben könnyebb lesz az űreszközök áramellátása, a teszt jó belépő lesz arra is, hogy a civil életben is  elterjedjen a háztetőkön és a napelem-farmokon.

Forrás: napi.hu