A nagyhatalmak nem tárgyalják újra a klímaegyezményt

Share Button

A világ és az Egyesült Államok vezető politikusai szinte kívétel nélkül ítélték el az amerikai elnök döntését, amivel felmondta a párizsi klímaegyezményt.

Gyors és határozott reakciókat váltott ki Donald Trump elnök csütörtöki bejelentése, ami szerint az Amerikai Egyesült Államok egyoldalúan felmondja a 2015-ben kötött párizsi klímaegyezményt. A megszólalók közül talán Emmanuel Macron nemrég megválasztott francia köztársasági elnök fogalmazott legerősebben, aki egyértelműen elutasította, hogy újratárgyalják az egyezményt, „nincs B-terv, mert nincs B-bolygónk” – indokolta véleményét a BBC-n olvasható összeállításban. Macron egyébként Angela Merkel német kancellárral és Paolo Gentiloni olasz kormányfővel közös nyilatkozatban is elítélték az egyezmény felrúgását, ami súlyosan veszélyezteti a fenttartható gazdasági fejlődés lehetőségét. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken leszögezte: megingathatatlan az unió elkötelezettsége a megállapodás mellett. „Továbbra is vezetni fogjuk a klímaváltozás elleni harcot” – szögezte le pénteki Twitter-bejegyzésében a bizottság elnöke, hangot adva csalódottságának. Juncker a Politico brüsszeli hírportálnak adott előző esti interjújában hangsúlyozta, egyre fontosabb válik a kapcsolat Kínával, minthogy az Egyesült Államok a jelek szerint el akarja vágni magát a világtól. „Nem tesz túl boldoggá a gondolat, hogy talán szorosabban fogunk együttműködni Kínával, mint ahogyan az amerikaiakkal tudunk. Ez nem illik a régi világképembe” – mondta Juncker, aki korábban „súlyosan elhibázottnak” nevezte Trump döntését – idézte a távirati iroda.

Csalódottságáról beszélt az Egyesült Államokkal szomszédos Kanada miniszterelnöke is, Justin Trudeau szerint országa továbbra is elkötlezett az éghajlatváltozás elleni küzdelem mellett, támogatva a „tiszta” gazdasági növekedést. Elítélően nyilvánult meg Theresa May brit kormányfő is, aki szerint a Párizsban 2015 végén megkötött egyezmény megfelelő keretrendszert biztosított a jövő genereciók jólétének és biztonságának védelmére.

19089265 – industrial plant in upper austria, symbolic photo for air pollution and climate change

Donald Trump döntése hazájában is élénk visszhangot váltott ki, több tucat amerikai város és szövetségi állam azonnal ellenvéleményét hangoztatta, és szervezkedni kezdett a klímaegyezményt tiszteletben tartók tábora is – számolt be a távirati iroda. Bill Peduto, Pittsburgh demokrata párti polgármestere úgy reagált: inkább Párizs, mint Washington felé fordul, vagyis inkább ért egyet a párizsi klímaegyezménnyel, mint a washingtoni döntéssel. „Az Egyesült Államok Szíriához, Nicaraguához és Oroszországhoz csatlakozik döntésével, miszerint nem vesz részt a párizsi megállapodásban. Most a városokon a sor, hogy kezükbe vegyék a zöld gazdaság sorsát” – szögezte le a polgármester, aki lényegében Trump beszédének arra a részére reagált, amiben az elnök azzal érvelt: „engem azért választottak meg, hogy Pittsburgh és ne Párizs lakóit képviseljem”.

Pittsburgh polgármestere mellett a massachusettsi Boston, New York és a louisianai New Orleans polgármesterei tettek hitet a párizsi egyezmény mellett. Mindhárom nagyváros polgármestere demokrata párti politikus. A Polgármesterek a Klímavédelemért nevű laza szervezet – amely az Egyesült Államok 61 polgármesterét fogja össze – csütörtökön este nyilatkozatot adott ki, amelyben leszögezte: tiszteletben tartják és végrehajtják a párizsi megállapodásban foglalt vállalásaikat. New York, Washington és Kalifornia államok kormányzói – szintén demokrata párti politikusok – ugyancsak összefogtak, és az Egyesült Államok Klímavédelmi Szövetsége néven laza szervezetet hoztak létre. „Mivel az elnök engedély nélkül távol maradt e rendkívül fontos emberi törekvéstől, ezért Kaliforniának és más szövetségi államoknak kell előlépniük” – fogalmazott közleményében Jerry Brown kaliforniai kormányzó. Andrew Cuomo, New York állam kormányzója pedig azt ígérte, hogy a három szövetségi állam közösen megvalósítja majd a párizsi egyezményben foglaltakat. Bill de Blasio, New York város polgármestere pedig úgy fogalmazott, hogy Trump ugyan hátat fordíthat a világnak, de ettől még a klímaváltozás nagyon is valós veszély, a döntés erkölcstelen támadás a bolygó valamennyi lakójának biztonsága és egészsége ellen. New York polgárainak nevében ezért elkötelezi magát a párizsi egyezményben foglalt célok betartása mellett.

Ellenérzésüket fejezték ki az amerikai gazdasági élet egyes befolyásos szereplői is. Elítélte a döntést a General Motors, az Egyesült Államok elsőszámú autógyártó cége. A General Electric vezetője, Jeff Immelt Twitter-bejegyzésében arra buzdította a gazdasági élet szereplőit, hogy a döntés ellensúlyozására a maguk területén tegyenek meg mindent a környezet védelme érdekében. Elon Musk, az elektromos autókat gyártó Tesla vezetője pedig bejelentette: kilép az elnök gazdasági tanácsadó testületéből.

Forrás: nrgreport, MTI