A szélenergia nem konkurálna Paks II.-vel

Share Button
Nem jelentene konkurenciát Paks II.-nek a szélenergia, mivel azt az időjárástól függő, változó termelésű erőművekkel nem lehet kiváltani, mondta a Hír TV-nek a Magyar Szélenergia Ipari Társaság elnöke. A kormánypártok egy törvénymódosítással gyakorlatilag megtiltják, hogy újabb szélerőművek álljanak üzembe, holott a megújuló energiaforrások és a hagyományos erőművek kiegészítik egymást, hangzott el a Portfólió konferenciáján.

Országszerte 170 szélturbina működik, ezek termelik meg a Magyarországon felhasznált megújuló villamos energia harmadát. Újabbak nem épülhetnek, mivel a kormány a villamosenergia-törvény módosításával akarja megakadályozni ezeket a beruházásokat. Holott Magyarország azt vállalta az Európai Unióban, hogy 2020-ig 7-r?l 14,6 százalékra emeli, vagyis megduplázza a zöldenergia részarányát.

„Ténylegesen mi vagyunk, a szélerőművek azok, amik erőműléptékben tudnak villamos energiát termelni, szerintem nagyon nehéz lesz teljesíteni ezeket a célszámokat nélkülünk. Mi sem tudunk egyik napról a másikra erőművet építeni, tehát azt mi sem tudjuk vállalni, hogy 2020-ban mondjuk fél év alatt építsünk 10 megawattot vagy 100 megawatt erőművet” – mondta Lendvay Péter, a Magyar Szélenergia Ipari Társaság elnöke.

A villamosenergia-törvény október 11-én elfogadott módosítását Áder János köztársasági elnök nem írta alá, hanem visszaküldte a parlamentnek megfontolásra. Lázár János kancelláriaminiszter korábban azt mondta, hogy a jogszabályt kisebb módosításokkal újra beterjesztik az Országgyűlésben.

Pedig a szélenergia nem lenne Paks II. konkurenciája. Hagyományos er?m?vekre mindaddig szükség lesz, amíg rendszerszinten meg nem tudják oldani a villamos áram tárolását – hangzott el a Portfolio konferenciáján.

„A hagyományos erőművekre szükség van továbbra is, tehát a megújulók terjedésének a záloga, gyakorlatilag garanciája az, hogy legyenek ilyen erőműveink, tehát ők lesznek azok az erőművek, amelyek tudják garantálni azt, hogy át tudunk térni a szép, új világba, amikor csak megújulók lesznek. Szükség van ezekre az erőművekre, különben a rendszer nem lesz életképes” – mondta Katona Zoltán, az Uniper Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.

Megújuló vagy hagyományos erőművekre Magyarországon is szükség lenne, mert az elektromos áram 30 százalékát külföldről kénytelen vásárolni az állam.

Forrás: hirtv.hu