Addig matekoztak, míg eljutottunk oda, hogy olaj- és áramhiány fenyeget

Share Button

Egyértelműen meghúzta a vészcsengőt a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a World Energy Investment report című jelentésében. 2015 után ugyanis 2016-ban ismét, ezúttal 12 százalékkal csökkent a globális energiaszektorba áramló beruházások összege, ami hosszabb távon olaj- és villamosenergia-hiányt idézhet elő – figyelmeztetett. A szervezet szerint a fosszilis tüzelők kitermelésébe, új erőművek építésébe, a villamos energia hálózat fejlesztésébe, valamint az energiarendszer más területeire 2016-ban érkezett 1700 milliárd dollár hosszabb távon már kevés lehet a világ növekvő energiaéhségének kielégítéséhez.

 A jövőbeni energiaellátás szempontjából aggasztó trend különösen súlyosan érinti a konvencionális olaj- és gázkutatás és -termelés területét. Ennek fő oka az olajárak pangása, amely érthető módon nem motiválja kellő befektetési aktivitásra az iparágat.

A jelenség – ha nem is rövid távon – a nyersolaj mellett a finomított termékek piacán is hiányt okozhat – hangsúlyozza a Nemzetközi Energiaügynökség. Az IEA szerint mindemellett az a veszély is fennáll, hogy a politika és az egyéb szabályozók nem bátorítják kellőképpen a villamos energia szektorba történő befektetéseket sem, így félő, hogy a bővülő kereslet kielégítéséhez szükséges mennyiségű beruházás ezen a területen sem valósul meg.

A beruházások csökkenése éppen a pangó olajárakat okozó krónikus globális olajpiaci túlkínálat miatt a következő években még nem jár majd jelentős érzékelhető negatív hatással az energiaellátásra nézve. Köszönhetően egyes országok jelentős túlkapacitásának jelenleg még a villamos energia termelő kapacitások is képesek fedezni a keresletbővülést.

Forrás: IEA, OECD

Az olaj- és gázkutatás és -termelésbe 650 milliárd dollárnyi, vagyis a 2015-ösnél 26 százalékkal kevesebb beruházás érkezett 2016-ban. A visszaesés mögött zömmel a csökkenő iparági költségek hatása fedezhető fel, azonban az IEA figyelmeztet: a konvencionális fúrási tevékenység gyengülése ugyancsak jelentős mértékben járult hozzá a folyamathoz. Márpedig az olajiparnak folyamatosan újabb kutakat kell termelésbe állítania a kimerülő kutak helyébe, már csak azért is, hogy a kitermelést szinten tartja. Ugyanakkor az iparágon belül nagy átalakulás zajlik, amelynek célja a költségek nagymértékű csökkentése, a hatékonyság fokozása és a technológiai fejlesztés.

Az olaj- és gázkutatás és -termelés területére érkező beruházások utóbbi időben tapasztalható látványos visszaesése komoly aggodalomra ad okot a következő évek kínálatának alakulását illetően. (…) A jelenlegi beruházási szint kétségtelenül nem elégséges arra, hogy lefedje az olajkereslet közép távon várható bővülését, a makrogazdasági faktorokat és a jelenlegi kormányzati politikákat is figyelembe véve

– fogalmazott az IEA.

konvencionális kitermelés a jelenlegi olajárszintek mellett szinte agonizál; az IEA adatai szerint az olajvállalatok 2016-ban körülbelül 70 százalékkal kisebb számú konvencionális olaj kutatás-termelési projektről döntöttek, mint 2013-ban. Az Egyesült Államok palagáz és -olaj kitermelése ugyan tovább bővülhet az IEA várakozásai szerint, nagy valószínűséggel azonban ez is kevés lesz majd ahhoz, hogy ellensúlyozza a konvencionális kitermelés visszaesését. Bár az olaj- és gázszektor az idei évben már a stabilizálódás jeleit mutathatja a várakozás szerint, ugyanakkor a konvencionális és pala-kitermelés várható alakulása továbbra is kétsebességes olajpiacot vetít előre.

Forrás: IEA

Közben világszerte 720 milliárd dollár beruházás – 1 százalékkal kevesebb mint 2015-ben – érkezett a villamos energia szektorba 2016-ban, vagyis a történelem során először a területre több beruházás érkezett, mint az olaj és gáz ágazatba. Az ágazat azonban az olajiparhoz hasonlóan kettős képet mutat: míg a hálózati fejlesztésekre – részben a megújuló energiaforrások növekvő súlya miatt – több jutott, konkrétan az áramtermelő kapacitásokra – magyarul erőművek építésére, fejlesztésére – 5 százalékkal kevesebb beruházás érkezett. A csökkenés nagyrészt a széntüzelésű erőművekre fordított alacsonyabb összeggel magyarázható.

Forrás: IEA

Az IEA felhívja a figyelmet, hogy a jelenlegi üzleti modellek és politikák valószínűleg nem bátorítják a kereslet várható bővülésének megfelelő mértékben a rugalmas villamos energia termelésbe való beruházást. A megújuló energiaforrások az energiatároló technológiák és a hálózati összekötöttség fejlődése ellenére jelenleg még nem nevezhetők rugalmasnak a vízenergia kivételével, de a szén-, gáz-, valamint nukleáris erőművek is a flexibilis a körbe tartoznak.

Tavaly összesen mintegy 130 gigawatt új rugalmas és hálózati energiatermelő kapacitás telepítéséről határoztak globálisan, ami évtizedes mélypont az IEA adatai alapján. Az ügynökség szerint a kormányok részéről új politikára és a szabályozások reformjára van szükségami visszaadhatja a piac bizalmát a flexibilis energiába történő beruházásokat illetően. Ezt a megújuló energiaforrások rohamosan növekvő szerepe mellett az energiabiztonság fenntartásának szükséglete is indokolja.

A tavalyi év kedvező fejleménye volt ugyanakkor, hogy a háztartások és a közszféra összességében 231 milliárd dollárt ruházott különféle energiahatékonysági projektekbe, ami 9 százalékos emelkedés 2015-höz képest. Ahogyan az is egyértelműen pozitív hír, hogy a teljes 1700 milliárd dolláros beruházási összeg mintegy 43 százaléka a tiszta (vagyis alacsony üvegházgáz-kibocsátást biztosító) energiaforrások területén realizálódott, ami a valaha volt legmagasabb arány. Ezzel együtt, míg a szél- és napenergia egyre nagyobb befektetéseket vonz, addig a nukleáris és vízenergia területén a következő években lassulás várható, így az IEA szerint a kínálat e téren is elmaradhat a kereslettől, kedvezőtlenül befolyásolva a globális szén-dioxid-kibocsátás alakulását is.

Forrás: portfolio.hu