Állami napolaj

Share Button

Politikai állásfoglalásként üdvözli az Orbán-kormány napelemek melletti kiállását Felsmann Balázs energiaszakértő. Már csak az a kérdés, mi lesz, ha beborul az ég.

 

Politikai üzenetként üdvözli az Orbán-kormány napelemtelepítési elképzeléseit Felsmann Balázs, a Budapesti Corvinus Egyetemen működő Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont főmunkatársa, 2006-2008 között infrastruktúráért felelős szakállamtitkár. Bár akadhatnak szakmai kifogások, most annak kell örülni, hogy legalább egy fejlett, jövőbe mutató, megtérülő megújulóenergia-fajtát, nevesül a napelemet, kiemelten támogatnak – véli a szakértő.

A Miniszterelnökséget vezető Lázár János szerint a kabinet a honi energiaellátás felét napelemekre, másik felét pedig atomenergiára alapozná. Ezzel tíz éven belül kiváltanák a teljes árambehozatalt. A kormány az elmúlt évek során ellentmondásosan viszonyult a napelemberuházásokhoz. Miközben a kát nevű kiemelt árú és biztos áramátvétel folyamatosan él, az iparágat hol különadókkal sarcolták, hol csökkentették azokat.

Bár a kormány az erre fordítható EU-pénzeket leplezetlenül az MVM felé csatornázza, a kiemelt támogatás másokat is vonz, például a kormányfő-közeli Mészáros Lőrincet és a MET-et. Tavaly furamód épp a kiemelt támogatás csökkentése hozott beruházási rohamot, hisz mindenki igyekezett azok életbe lépése előtt hivatali kérvényét becsúsztatni. Ha mind a 2500, egyenként 0,5 megawattos (MW) napelemtelep megvalósul, jelenlegi, körülbelül 1000 MW-nyi összméretük 2 ezer fölé nőhet. A kabinet manapság a hazai mezőgazdasági vállalkozókat 3 ezer, egyenként szintén fél MW-s (vagyis összesen 1500 MW) telep kiépítésére ösztönözné, bár e közlések még ellentmondásosak.

Forrás/bővebben: nepszava.hu