Amikor a bulinak vége – finanszírozási problémák atomerőművek leszerelésénél

Share Button

A nukleáris energiatermelés végköltségeit illetően két alapvető törvényszerűséget figyelhetünk meg:

  1. az atomerőművek leszerelése sokkal többe kerül , mint amire valaha is számítanánk,
  2. bármennyi pénzt teszünk is félre, az végül nem lesz elég.

A probléma aktualitásával és súlyosságával akkor szembesülhettünk, amikor a német energetikai óriás, az E.ON át akarta adni fennmaradó nukleáris tevékenységeit leányvállalatának, az Unipernek, azért, hogy megkímélje magát azoktól a kötelezettségektől, melyek a reaktorok közelgő leállításával kapcsolatosak (Németország lekapcsolja összes atomerőművét 2022-ig). Az Unipernek azonban nincsenek meg a megfelelő eszközei a nukleáris kötelezettségek teljesítéséhez, vagyis végül nagy valószínűséggel az egész nukleáris pénzügyi probléma a német kormány ölében landolt volna.

A német kormány éppen ezért még időben közbelépett: szeptemberben törvényjavaslatot hozott, amely megszabja, hogy  a reaktorok leszerelésének költségeit a működtető vállalat (ebben az esetben az E.ON) viseli, és kezeli a kiégett fűtőelemeket.

A német nukleáris ipar leszerelésével kapcsolatos költségek 20-70 milliárd euróra rúgnak. Ezzel szemben a ??német Gazdasági és Energiaügyi Minisztérium által kijelölt könyvvizsgáló cég szerint a nukleáris vállalatok (E.ON, RWE, EnBW, Vattenfall) eddig 30 milliárd euróval kevesebbet tettek félre az atomerőművek leszereléséhez, mint kellett volna.

Mindez jól mutatja, hogy az atomerőművek utóélete mind pénzügyi, mind politikai szempontból milyen rendkívül súlyos kérdéseket vet fel.

Vegyük sorra, mik is pontosan a kötelezettségei egy atomerőművet leállító / leszerelő vállalatnak, azaz melyek az atomenergia hosszú távú költségei:

Kiégett fűtőelemek. Először is több ezer tonna kiégett fűtőelem kezeléséről kell gondoskodni, amely a reaktorok hosszú működése alatt halmozódott fel. Az üzemanyag rendkívül radioaktív marad még évtizedekig, sőt – bár egyre csökkenő mértékben – még évszázadokig veszéllyel fenyeget.

Kezelés, karbantartás, fűtőelem-eltávolítás. Alapvetően a nukleáris erőművek feladata a reaktorban maradó nukleáris üzemanyag folyamatos hűtése, karbantartása és javítása a reaktor leállását követő 5 évben.

Forrás: energiaklub.hu

Bővebben