Átcsoportosíthatják a Zöldház-pénzeket a roham miatt

Share Button
zold-haz-program-sor_albert-levente-foto_b

Zöld ágra vergődnének. sorbanállás Sepsiszentgyörgyön (fotó: Albert Levente)

Hatalmas érdeklődés övezi az erdélyi megyékben a hétfőn elrajtolt Zöldház programot: sok helyen többen álltak sorban a reggeli órákban, mint ahány pályázatra elégséges pénzkeretet Bukarestből az illető megyének kiutaltak.

Nem tartja kizártnak a Zöld­ház programra elkülönített pénzek átcsoportosítását Jakab István. A Környezetvédelmi Alap (AFM) elnöke a Krónika megkeresésére hétfőn elmondta, a döntést a környezetvédelmi minisztériumnak kell meghoznia, de várhatóan néhány napon belül döntenek. Jakab azt is a lehetséges forgatókönyvek között említette ugyanakkor, hogy a jogi személyeknek szánt keretből vesznek el, és adják át a magánszemélyeknek.

A megyék közötti újraosztást egyébként az indokolja, hogy nem minden megyében egyforma az érdeklődés, van ahol hatalmas sorok alakultak ki, több százan várakoznak, hogy leadják a pályázatot, máshol pedig első nap csak néhányan jelentkeztek. A szakember szerint egyébként várható volt a nagy érdeklődés, hiszen a program öt év szünet után indult újra, legutóbb 2011-ben lehetett állami támogatást igényelni megújuló energiákat hasznosító fűtésrendszerek vásárlására.

Mint ismeretes, a klasszikus Zöldház program magánszemélyek számára október 10-én indult, jogi személyek és közintézmények számára pedig október 17-étől november 14-éig lesz elérhető, ebből a klasszikus fűtésrendszerek helyett zöldenergiát hasznosítókat lehet beszerelni, lecserélni vagy kiegészíteni. Emellett meghirdették a Zöldház Plusz programot is, amely során a környezetbarát építkezés jegyében természetes épít?anyagok, környezetbarát szigetel?anyagok (kender, gyapjú, bazalt, ásványgyapot, cellulóz) és technológiák, energiahatékonyság-növel? rendszerek beszerelésére lehet pályázni, magánszemélyeknek legfeljebb 40 ezer lejes támogatást nyújtanak.

A legutóbb 2011-ben meghirdetett országos ökoprogramban változást jelent, hogy idén már nem lehet pellettel működő kazánra pályázni, viszont egy új kategóriát is bevezettek, mégpedig nyomás nélküli napkollektorok beszerzését is lehetővé tették. A nyomás nélküli napkollektorok beszerelésére 3000 lejes, nyomásos napkollektorokra 6000 lej és hőszivattyúkra 8000 lejes vissza nem térítendő támogatás igényelhet?.

Költségvetés-kiegészítésben bíznak

Kovászna megyében például már a hétfő reggeli órákban több százan álltak sorban a megyei környezetvédelmi ügynökség épülete előtt. Egy pályázó lapunknak elmondta, hajnalban állt ki a környezetvédelmi hivatal elé, de sokan már vasárnap délelőtt odamentek, akkor kezdték írni a listát, így több mint százan voltak előtte. Gheorghe Neagu, a hivatal igazgatója érdeklődésünkre arról számolt be, hogy óránként hozzávetőleg egytucatnyi pályázatot tudnak bevezetni a számítógépes rendszerbe, ami 16.30-kor leáll, majd következő nap folytatják az iktatást. Az igazgató hangsúlyozta, Bukarestből kaptak átiratot, eszerint nem dolgoznak hosszabbított programmal, és sorszámot sem adhatnak a hivatal előtt várakozóknak. Az emberek szervezkednek, listát vezetnek, de ebbe a hivatalnak nincs beleszólása.

„Mi az érkezés sorrendjében bevezetjük a pályázatokat, a rendszer a fővárosba továbbítja az adatokat, és azonnal jelzi, amint a megyénknek elkülönített keret elfogy” – magyarázta az igazgató. Neagu azt mondja, számítottak a nagy érdeklődésre, hiszen már a különböző hivatalokból érkeztek jelzések, hogy rengetegen váltották ki a szükséges bizonylatokat. Kovászna megyének 627 ezer lejt hagytak jóvá a Zöldház programra, Gheorghe Neagu becslései szerint, ez nem lesz elég az igénylésekre, de abban bízik, hogy kapnak majd költségvetés-kiegészítést. Kovászna megyében 2011-ben 513 pályázatot nyújtottak be a Zöldház programra, közülük sem mindenki kapta meg a finanszírozást.

Forrás/bővebben: kronika.ro