Az atom és a megújuló jól megférnek egymással

Share Button
PAKS | Az atom mellett a napenergia területén is fejlesztéseket terveznek Pakson, ezért az önkormányzat területet biztosít két 0,5 MW-os napelempark kialakításához, de egy 20 MW-os park létesítéséről is tárgyalnak.

A Paksi Atomerőmű működő négy blokkja összesen 2000 megawatt teljesítményű, ez a hazai villamosenergia-termelés csaknem felét jelenti (A szerző felvétele)

A városvezetés úgy döntött, hogy bérbe adja a régi, mára már rekultivált szeméttelep területét, hogy ott pályázati forrásból napelemparkot építhessen az MVM Hungarowind Kft.

Egy olyan területet tudnak így hasznosítani, ami egyéb célra
nem használható – hangzott el a testületi ülésen, ahol azt is kikötötték, hogy hektáronként, évente 300 ezer forint a bérleti díj, ami így évi kétmillió forint bevételt jelent. A város huszonöt évre szóló bérleti szerződést köt az MVM leányvállalátával.

A tervek szerint több mint 100 MW teljesítményű naperőmű épül majd az országban az MVM cégcsoport leányvállalatán keresztül, ebből a tervek szerint kettő lesz 20 MW teljesítményű. A város törekvése, hogy két, egyenként 0,5 MW-os telep mellett egy ilyen nagy teljesítményű is Pakson készülne el, de több település versenyben van. A területet még nem jelölték ki, 46 hektáros egybefüggő területre van szükség. A parkot – mint Süli János polgármester mondta – ott szeretnék létesíteni, ahol mezőgazdasági célra nem hasznosítható föld van. Ezt megvásárolnák, mivel a pályázat egyik feltétele, hogy kizárólag önkormányzati tulajdonú területen épülhetnek meg a napelemparkok.

– Az atomerőmű-beruházásra való felkészülés mellett a kormányzat és az önkormányzat kiemelt célja a megújuló energiaforrások felhasználásának bővítése, ezek a beruházások illeszkednek az elképzelésbe. Emellett az elektromos közösségi közlekedési programot megvalósító Protheus projekthez is kapcsolhatók lesznek az új napelemes rendszerek – részletezte Süli János, kitérve arra, hogy ily módon mindenki számára egyértelmű lehet, amit már gyakorta mondtak, hogy az atom és a megújuló energia jól megférnek egymás mellett. A Protheus projektre utalva azt mondta, a napelemek maximális teljesítménye idején, illetve völgyidőszakban, amikor nincs szükség olyan mennyiségű villamos energiára, el tudják majd tárolni a közösségi közlekedésben. – Ezzel biztosítjuk, hogy a megújuló és az atomerőmű is mindig kellő gazdaságossággal és hatékonysággal működhessen – húzta alá.

 Forrás: teol.hu