Az UK-ban hatékonyabbak a szélturbinák, mint a szénerőművek

Share Button

Az Egyesült Királyságban 1935 óta nem használtak ilyen kevés fosszilis energiahordozót az energiatermeléshez éves szinten, mint 2016-ban. Mindössze 9,2 százalékát termelték az összes előállított elektromos áramnak, ehhez képest a szélerőművek 11,5 százalékot produkáltak. A Carbon Brief legfrissebb jelentése szerint a tavasztól őszig tartó idősávban a fotovoltaikus termelés is megelőzte a szénenergiát.

2016-ban, fél éven keresztül a fotovoltaikus ipar teremlése is felülmúlta a szénalapú energiatermelést. Ez az időszak egészen áprilistól szeptemberig tartott, a fenntartató fejlődés sikere pedig részben a megfelelő időjárási körülményeknek volt köszönhető. A Carbon Brief jelentése szerint az áprilistól szeptemberig tartó időszakban a fotovoltaikus rendszerek 6964 gigawattórányi elektromos energiát termeltek, ehhez képest a szénalapú termelőegységek 6342 gigawattórát. A napelemeknek kedvező tavaszi és nyári időjárás következtében 4,7 százalékkal termeltek többet az ilyen rendszerek, mint a szénerőművek.

smartinvest_20161007_energiatermelesek

Az őszi időjárás a napelemes termelés megtorpanását, ezzel egy időben pedig a szélenergia iparágának előretörését hozta az Egyesült Királyságban. 2016-ban a szélenergia ipara 11,5 százalékát adta a teljes energiatermelésnek, ehhez képest a szénalapú-termelőegységek 9,2 százalékos arányt mutattak az év végére. Ezzel 1935 óta nem csökkent ilyen alacsonyra a szénalapú-energiatermelés hatásfoka az Egyesült Királyságban.

Az egységállamon belül Angliában volt a legnagyobb változás a szénenergia iparágban, ugyanis annak ellenére, hogy az angolok kezdtek elsőként iparszerűen szenet termelni ipari célokra és 2015 elején még 9869 gigawattóra elektromos áramot termeltek havonta a fosszilis energiahordozók segítségével, 2016 elejére a havi átlagtermelés csaknem a felére esett vissza, 5069 gigawattórára. 1882 óta először telt el úgy egy teljes hét, hogy nem volt szüksége Angliának a széntüzelésű erőművekre energiaigényeinek biztosításához.

Az Egyesült Királyság energiatermelésében 20 százalékkal csökkent a szén-dioxid-kibocsátás mértéke, ez pedig az összes károsanyag-kibocsátás 6 százalékos csökkenéséhez vezetett.

Forrás: smartinvest.hu