Az USA jobban teljesít, mint várta

Share Button

Az ipari méretekben termelt napenergia ára biztató mértékben csökkent

Sokat lehetett olvasni a hírekben mostanában, hogy a napenergia egyre olcsóbb. Ezt kicsit pontosítva lényegében arról van szó, hogy a nagyüzemi napelemek áramtermelésének költségei már 2017-re arra a szintre csökkentek, amivel az Amerikai Energiaügyi Minisztérium csak 2020-ra tervezett. A becslések persze sosem 100 százalékosan megbízhatóak – és ezeket a becsléseket még 2001-ben lőtték be –, de ebből is az látszik, hogy gyorsabb a fotovoltaikus technológiák árának csökkenése, mint amire számítottunk, és ez egy jó hír a fenntartható energetika számára. Egy kicsit bővebben érdemes tudni arról is, hogy minek hatására estek így az árak.

Az árak csökkenése mögött nagyrészt a technológiai költségek csökkenése áll, azaz a berendezések előállítása olcsóbb lett. Ezt pedig az okozta, hogy a piac is egyre több lehetőséget lát ebben a fajta áramtermelésben, így egy egészséges verseny alakult ki a gyártók között, ami azért folyik, hogy ki tud jobb ár-érték arányú megoldással előállni. Az ár-érték javuláshoz a kutatás-fejlesztés ráadásul a napcellák hatékonyságának növelésével is hozzájárult, amint az a Renewable Energy Laboratory tanulmányából is kiderült. Így tehát nem csak az egységek ára csökkent, de azok energiatermelő képessége is növekedett. Dupla haszon!

A folyamatnak ráadásul a fogyasztók is egyértelmű nyertesei, hiszen folyamatosan csökken a napenergiából előállított áram ára is.

Az is igaz azonban, hogy mindezzel még csak az út elején járunk: továbbra is alacsony szintű a napelemek által termelt elektromos áram mennyisége a teljes termelésen belül, ami a következő ábrából is jól látszik. Ez azt mutatja, hogy az erőművi méretben, napenergiából termelt áram aránya a 2007-es és az előtti időszakban kvázi nem létezett, de a nominális növekedés arányaiban még így is  csak 1.4 százalékos részesedésre elég az Amerikai Egyesült Államokban. Jó hír viszont, hogy ezt viszonylag gyorsan érte el: az energetikai iparban 10 év nem hosszú idő. Ráadásul ez a folyamat nem áll meg: amint tovább csökkennek az árak, ez az arány csak nőni fog.

Az erőművi méretű villamosenergia-termelésben egyre nagyobb teret nyer a napenergia az Amerikai Egyesült Államokban. Az ábra és adatok forrása: Atlas

Érdekesség, hogy most, hogy az Amerikai Energiaügyi Hivatal mérése szerint az ország már elérte ezen a téren a 2020-ra kitűzött célokat, a tengerentúlon nem szándékoznak leállni, az eredmények tükrében inkább átírták a 2030-ra megfogalmazott céljaikat. Annyi biztos, hogy hallunk még majd róluk, hiszen az amerikai piacok fejlődését innen Európából továbbra is érdemes szemmel tartani.

Forrás: chikansplanet.blog.hu