Betesz a napenergiának a kínai légszennyezettség

Share Button

Bizonyos régiókban több mint harmadával csökkentheti a súlyos kínai légszennyezettségi helyzet a napelemek energiatermelő potenciálját – állapította meg a Princeton tanulmánya.

Az ázsiai országnak évek óta súlyos problémát okoz a légszennyezettségi helyzet, különösen a nagyvárosokban, elég csak a 2008-as pekingi olimpia idején megjelent hírekre gondolni. A helyzet azóta nem sokat javult, az egészségi hatásokat is figyelembe véve a szennyezés első számú felelőse pedig a szénalapú áram- és hőtermelés, amely 2013-ban 366 ezer halálesetet okozott kínai becslés szerint.

Ezzel együtt Kína jókora erőfeszítéseket tesz a szennyező források és a szennyezettség csökkentése érdekében, jelentős részben a villamos energia termelés karbonmentesítése által. A napenergia kilátásait azonban szó szerint jóval borúsabbá teszi a súlyos légszennyezettségi helyzet: az ázsiai országban ugyanis már olyan szinten ért a levegő szennyezettség, hogy az egyszerűen blokkolja a napsugarak jelentős részét, amelyek így nem jutnak el a napelemek felszínéig.

A Princeton friss jelentése szerint – amely az elsők között vizsgálta a légszennyezettség napenergia termelésre gyakorolt hatásait – az ország északi és keleti részének legszennyezetteb területein

a levegőben található aeroszol és egyéb szennyezések akár 35 százalékkal is visszavethetik a napelemek potenciális áramtermelési képességét.

A hatás télen súlyosabb, amikor a szennyezőanyagok a felhőkhöz hasonló negatív hatással bírnak a villamos energia termelésre.

Az utóbbi években egyértelműen Kína lett a világ vezető napenergia nagyhatalma, és ez várhatóan 2017-ben sem lesz másképp, miután a becslések szerint 2017-ben közel 50 GW fotovoltaikus kapacitást telepítenek az országban, a teljes idei globális installációk közel felét. Egy 2014-es jelentésben Kína még azzal számolt, hogy 2017-re 70 GW fotovoltaikus kapacitással rendelkezik majd, ez pedig bőven túl is teljesült, hiszen az idei első félév végén a teljes installált kapacitás elérte a 112,34 gigawattot.

Peking, 2016. december 19.
Füstköd Peking Tiltott Városa fölött 2016. december 19-én, amikor súlyos a levegõ szennyezettsége több kínai tartományban és a fõvárosban. (MTI/EPA/Vu Hong)

Forrás: portfolio.hu