Beüzemeltették a világ legnagyobb CSP erömüvét Ivanpah mellett, Kalifornia/USA

Share Button

Ivanpah Solar/ Sonnenkraftwerk

A Kalifornia melletti Mojave sivatagban felépített tükrös naptornyokkal dolgozó erömürendszer mindössze 60 kilométerre található a híres kaszinóvárostól, Las Vegastól és nevét a közeli településtöl, Ivanpahról kapta. A közelben találhatóak a Mojave National Preserve nemzeti park és a két Mesquite Wilderness és a Stateline Wilderness természetvédelmi területek.

A közel 16 négyzetkilométer felületet igénylö CSP-erömüvet 2010-ben kezdték el építeni. A naperömüves rendszer az izraeli BrightSource Energy és az amerikai Bechtel Corporation közös projektje, amit az immár gigantikus méretü Google 168 millió US-dollárral támogatott. Az utóbbi konszern már 2008-ban is befektetett 10 millió US-dollárt a Brightsource Energy fejlesztésébe. Ez a projekt 2,2 milliárd US-dollárba került, amiböl 1,375 milliárdot az US-Energiaminisztérium  (Department of Energy, DoE) hitelezett meg (eddigi legnagyobb hitel, amit egy szolárerömüre valaha is megadtak).

Az erömü összköltségét nem hozták még nyilvánosságra. Viszont BrightSource már rendelkezik olyan hosszútávú átvételi szerzödéssel, amelyben a megtermelt villamos energiának kb. kétharmadát a Pacific Gas and Electric veszi meg és a maradékot pedig a Southern California Edison. Az egésznek természetesen az energiaéhes Las Vegas örül nagyon.

Mivel az erömü környékén eléggé szükös a víz, ezért ez visszakerül a körfolyamatba. Ami által 95 százalékkal kevesebb a vízfogyasztás a nyitott körfolyamathoz viszonyítva, ahol hatalmas mennyiségü víz kerül elpárolgásra.

Az erömüblokkokhoz a BrightSource adta a naptornyos Luz Power Tower 550 technology (LPT 550) technológiát. A 123 MW-os SST-900-as gözturbinákat pedig Siemens szállította.

Ennek a rendszernek az elönye, hogy a felmelegített víz höenergiájával még sötétedés után is lehetséges villamos energiát elöállítani – természetesen csak addig amíg elegendö az eltárolt höenergia.

Általános sarokadatok:

–          névleges teljesítmény 396 MW

–          300.000 db forgatható “Heliostate” tükör (garázskapu nagyságúak)

–          3 db 140 m magas naptorony

–          közel 1.000 °C-os hömérsékletü a nyalábolt fénysugár

–          felületigény: 16 km²

Az Energiaminisztérium és az üzemelö számítása szerint az ezzel az erömüvel termelt villamos energia 140.000 amerikai háztartás fogyasztását fogja fedezni az elkövetkezö 30 éven keresztül (egy tipikus amerikai háztartás eves fogyasztása 11.280 kWh). Ezekre az adatokra alapozva, akkor évente 1.579,2 GWh villamos energiát termelnének az erömüvek (itt a 3 naptorony gözturbinái), ami egy átlagos 180 MW-os teljesítménynek felelne meg, azaz kb. 4.000 órás üzemórájuk lenne az erömüveknek (teljes gözzel).

Kaliforniának igen ambíciózusak a szolárenergia kiépítésével kapcsolatos tervei. Terve szerint legalább 25 százalékos nagyságban akarja villamosenergia igényét megújuló energiával lefedni 2016-ig.

A kritikusok is jelentkeztek már, amire rövid válaszom:

A kaliforniai Ivanpah hatalmas méretü naptoronyerömüvének tornyaiba repülnek a megtévesztett madarak és nem a tükrök és a tornyok közötti sugarak miatt égnek el. Az utóbbi helyzet hasonló a Föld és a Nap állapotához, tehét itt még nem történik baj velük. De a tükrök által fókuszált napsugarak a tornyokban elhelyezett kerámia elemeket 500-900 °C-ra is felizzítja és ezeknek röpülnek nekik a madarak. Sajnálatos jelenség, de valamilyen ultrahangos riasztón már dolgoznak a szakemberek.

 

Ehhez a témához kapcsolódó linkek lehetnék még érdekesek a tisztelt érdeklödök részére:

http://energia.ma/megujulo/napenergia/20120705-tukros-naptorony-ipari-villamosenergia-termeles/

 

http://fn.hir24.hu/gazdasag/2007/06/26/spanyol_naptorony/

 

http://energiapedia.hu/naperomu

 

 

Források:

http://www.german-architects.com/de/pages/meldungen/1409_Solarkraftwerk

http://www.oekonews.at/?mdoc_id=1087978

 

 

2014.03.05. | Michael Debreczeni, Dipl.-Ing. (FH) , megújuló energiák , Greentechnic Hungary Kft.

Vélemény, hozzászólás?