Egyre kelendőbb a geotermikus energia

Share Button

Egyre gyakoribb, hogy új épületek tervezésekor mind a lakó-, mind az irodaépületek esetén jelentős szerep jut a geotermikus energiának.

Idén ősszel geotermikus hőenergiát hasznosító társasházi projektek indulnak Szegeden és Budapesten. A főváros IX. kerületében, a Haller utcában 2019-re felépülő, 256 lakásos társasház AA+ energetikai besorolást kap, a környezetbarát energiaellátás érdekében geotermikus hőszivattyú alkalmazása mellett döntöttek a tervezők. A lakók az alkalmazott modern technológia segítségével figyelemmel tudják kísérni pontos felhasználásukat, ezáltal az épület egészének energiafelhasználása válik hatékonyabbá.

A csongrádi megyeszékhelyen közel félezer lakást építenek, amelyek energiaszükségletét részben itt is geotermikus hőszivattyúzással biztosítják. Emellett a Szegedi Távfűtő Kft. (Szetáv) 2020-ra gázfogyasztásának negyedét termálvízzel váltja ki, uniós támogatás segítségével. A 10,5 milliárd forint értékű fejlesztéshez a szintén szegedi Geotermikus Beruházó Kft. adja az 50%-os önerőt. Kóbor Balázs, a Szetáv ügyvezető igazgatója kiemelte: sem a használatimelegvíz-hálózatban, sem a fűtésben nem kering majd termálvíz, kizárólag a hőenergiáját hasznosítják. A távhő ára nem változik, azonban a geotermikus energiának köszönhetően a város levegője tisztább lesz.

Felmérés készült hazánk geotermikus kincseirőlA Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal gondozásában kiadvány jelent meg „Magyarország geotermikus felmérése 2016” címmel. A hiánypótló kötet bemutatja hazánk geotermikus természeti adottságait, a hazai geotermikus energiatermelés előnyeit, valamennyi megyénk geotermikus viszonyait és külföldi esettanulmányokat. A Magyarország geotermikus felméréséről szóló, közel 200 oldalas kiadvány innen tölthető le.

Forrás: enhat.mekh.hu