Egyre több megyénkben is a napelem a tetőkön

Share Button

Ma már egyre többen döntenek úgy szűkebb hazánkban is, hogy megújuló energiát hasznosítanak, például saját napelemes rendszerrel. Kádár Éva, az egri székhelyű Energo Plusz Kft. ügyvezető tulajdonosa mondta el a Heolnak, miért érdemes a napenergiát hasznosítani.

A megújuló energiák alkalmazása nem károsítja a természetet, szén-dioxid-semleges energiatermelésre hasznosíthatók. Fajtáik a nap-, a szél-, a vízenergia és a földhő – avat be Kádár Éva, meg­újuló energiával foglalkozó szakember. – A nap mindenkinek süt, Magyarország adottságai ebből a szempontból kiválóak. A napkollektorokkal meleg vizet, a félvezető rendszerű (szilícium vagy egyéb anyagú) napelemekkel villamos energiát termelhetünk – fűzi hozzá Éva, akinek a fő foglalkozási területe a napelemes rendszerek.

– Heves megye büszke lehet, mert 2015-ben itt adták át az ország legnagyobb naperőművét, a Mátrai Erőmű 16 megawattos VIII. blokkját. Az utóbbi években gombamód szaporodnak országszerte a fotovillamos kiserőművek és erőművek, így Eger körzetében is tervben van néhány megawattos léptékű fotovillamos projekt. A háztartási kiserőművekre szép példák az autóbeállóként kialakított és smart napelemes rendszereink, továbbá a megye első napelemes töltőoszlopa Felsőtárkányban – fejti ki a szakember. – Magyarország a klímavédelmi céljainak eléréséhez vállalta, hogy 2020-ig 14 százalék megújuló részarányt biztosít az energiatermelésben. Több európai uniós forrás a lakosság és kisvállalkozások rendelkezésére áll támogatás és kamatmentes hitel formájában.

Hogy hol lehet engedélyeztetni a napelemeket? A szolgáltatónál, a nagyobb rendszerek esetében pedig több szakhatóság és a szolgáltató együttes engedélye szükséges. A lebonyolítást megbízható szakcéggel érdemes végeztetni.

Kádár Éva szerint Magyarországon a tendencia nagyon biztató. Napelemekkel nem a szolgáltatótól vételezzük az energiát, így csökkenthetjük vagy kiválthatjuk a tőlük vett áramot. A napelemes rendszerek elérhető árúak. Alkalmazásuk mindenkinek ajánlott, aki szeretné zöldebbé tenni az energiatermelését, a környezetét. Pályázatok útján a szerényebb körülmények között élők is hozzájuthatnak a napelemes rendszerekhez.

Napelemmodulok

Az a „vád” érte a napelemeket, hogy veszélyeztetik a polarotaktikus rovarokat. A vízfelületről vízszintes poláros fény tükröződik, ez bizonyos állatfajok számára távolról jól felismerhető. A korábban elterjedt, tükörszerű felülettel rendelkező modulok végzetes rovarcsapdát jelentettek: a repülő rovarok az onnan visszatükröződő fény miatt összetévesztették a napelemeket a vízfelülettel. A felhevült üvegen az ízeltlábúak és petéik elpusztultak. Ám a korszerű mono- és polikristályos napelemek a speciális mintázatukkal már nem kockáztatják a vízirovarok életét.

 Forrás: heol.hu