Egyre több módon fektethetünk a megújulóenergetikába

Share Button

A biztos hozamot biztosító zöld kötvény- és részvénykibocsátások, valamint az megújuló energiaforrásokat felhasználó- erőművek, erőműparkok, és háztartási méretű kiserőművek létesítések révén egyre több pénz áramlik a megújulóenergetikába. Az Ausztriában már bevált napelemes parcellák befektetőknek történő bérbeadása, majd visszabérlése jó befektetési lehetőséget jelenthet a kisbefektetők számára. A zöld kötvényekbe történő befektetés pedig kétszámjegyű hozamot generálhat azoknak, akik az energiatermelő- és szolgáltatási portfólióval rendelkező vállalatok által kibocsátott papírokba kívánják fektetni pénzüket.

Ausztriában – a hazai létesítések számához képest – jobban kihasználják a területi adottságokat naperőművek létesítése céljából, ezt a példát követendő, Magyarországon a közeljövőben épül fel a Hungarosolar Investment Zrt. negyedik napelemes parkja. Az osztrákoktól az üzleti konstrukció mintáját is szeretnénk átvenni, ezzel lehetőséget teremteni arra, hogy bárki – könnyen hozzáférhető módon – részesedést szerezzen egy ipari méretű naperőműben azáltal, hogy az áramtermelés nyereségét 25 éven keresztül kihasználja.

Az üzleti folyamat lényege, hogy az üzemeltető hosszú távra bérbe adja a befektetőknek a napelem parcelláit, rögtön hosszú távon visszabérli azokat, majd az áramtermelésből befolyó összegből éves gyakorisággal fix díjat fizet vissza a befektetőnek. Az ilyen jellegű befektetés azért is népszerű, mert garantált fix áron bérli vissza a cég a parcellákat, ezáltal a befektető nem vállal rizikót. A bérlő 25 évre bérbe veszi a parcellát egy egyszeri összeg kifizetésével, az üzemeltető pedig 25 évre garantálja a visszabérlést, amelyet évente fizet meg. A Magyar Energetikai és Közműbeszerzési Hivatal az áram 25 évig tartó államilag garantált árára és bevételére szerződéses garanciát vállalt.

A Lengyeltótiban található, már működő ilyen erőmű (mint létesítési, mind gazdasági mintáját tekintve) összesen 1600 parcellát kínál a befektetőknek, ahol egy személy maximum 100 parcellával rendelkezhet. Egyetlen parcella ára 150.000 Ft (ez 25 évi bérlést jelent), amelyet évente 10.000 forintért bérel vissza a cég a befektetőtől. Magánszemélyeknek további előnyt jelent, hogy a parcellák megszerzése áfamentes.

A megújulóenergetikai befektetések másik ága a diverzifikált energiatermelő és szolgáltatási portfólióval rendelkező cégek kötvény- és részvénykibocsátása. A beruházás jellege szempontjából talán a diverzifikáltsága okán stabilabb és biztosabb befektetést jelentő zöld kötvények iránti kereslet fokozatosan növekszik. Az ilyen kötvények korábban elenyésző részét képezték a globális kötvénypiacnak, azonban a kis- és nagyvállalatok zöld kötvénykibocsátásainak rendkívüli növekedésével a magánszemélyeknek is kétszámjegyű hasznot generálhat egy ilyen tőzsdei befektetés.

A megújuló energiaforrások – ezen belül pedig a napenergia – egyre nagyobb részt vállal a világ energiatermeléséből. Lemaradásunk a szektor vezető nemzeteihez képest jelentős, azonban egyre több napaelemes park létesítése zajlik hazánkban, köszönhetően az különböző állami- és uniós támogatásoknak. A CSOK támogatásból épülő otthonok energiaellátását részben megújuló energiaforrások felhasználásával kell biztosítani. A 2018-ig átadásra kerülő épületek igen magas energetikai követelményeit napenergia felhasználásával képesek elérni, ugyanis a fotovaltaikus rendszerek létesítési- és üzemeltetési költségei nagyban csökkentek az utóbbi években.

Forrás:  smartinvest.hu