Előhang az V. szolár konferenciához

Share Button

A jelentkezések számát tekintve a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség rendezvénye lekörözi a parlamenti ülések látogatottságát. A hírek az elmúlt napokban ugyanis arról szólnak, hogy az Országház üléstermei rendre üresek. Arról is érkezett hír, hogy mégsem történik meg egy honatya felelőségre vonása sem, mivel a frakcióvezetők mindenki számára leigazolják a távollétet.

Örülünk, hogy több mint 300 fő jelezte részvételi szándékát és annak is, hogy 17 szakember mondandója fogja remélhetőleg igazolni, hogy bár még némi gáz van, a helyzet megérett arra, hogy a napenergia hasznosítást befektetési stratégiaként kezeljük, mert gyümölcsöző befektetés lehet belőle. Az elhangzottakat nagyon kritikusan kell figyelni. Mert az igaz, hogy többek között bevezetésképpen felelőséggel szólhatunk a napelem piaci körképről is, de arról is, hogy megérett az idő arra, hogy ezen a piacon mi ne az olcsó áruk boltjaként legyünk jelen.
Nézzük meg azt is, hogy az eddigi befektetési, beruházási programok hiba nélküliek-e. Rendelkezésre állt-e hozzá a megfelelő humán erőforrás, a megfelelő szakértelem.
Adott-e minden feltétel a napelemes rendszerek működtetéséhez, Helyére vannak-e téve, kellően meg vannak-e válaszolva pl. a tűz- és vagyonvédelem alapvető kérdései.
Arra is érdemes figyelni, hogy a pénzvilág jelenlévő képviselete, igazi közérdekű pénzügyi segítséget jelent-e. Vissza tudja-e állítani , a lakosság a magán és kisvállalkozások körében azt a bizalmatlanságot, amit a devizahitel jelenleg is megoldatlanul előidézett. A Napnál világosabb tény viszont, hogy támogató hátterüket sokan igénylik.
Nagyon érdekes lehet a következő téma:
„Hogyan tegyük tönkre a cégünket néhány napelem szereléssel. (tippek és trükkök KKV-k számára, hogy lehet rosszul napelemet szerelni) Petre András ügyvezető – EU-Solar Kft.
Tudják-e például azok a kivitelezők akik északi oldalra, beárnyékolt telepítési helyre, szakszerű műszaki terv nélkül, az előírtaknál olcsóbb anyagot használva telepítettek, hogy a beruházási támogatás nemcsak a pénz elköltéséről szól.

Ebben az esetben ez kettős felelőséget is jelent
1. A beruházó követelheti a tényleges és a várható haszon közötti különbséget.

2. Az EU mint támogató a különbségnek megfelelő elmaradt széndioxid megtakarítást.

Nagyon alacsony hozam esetén mindkettő kártérítéssel járó bírósági ügy lehet.

Aztán kíváncsi vagyok arra is, hogy az egyes témák előadói milyen kulturáltsággal tartják be azt az alapszabályt, hogy mindenki témája fontos. 20 perces időkeretéhez sem a téma, sem a személy fontossága nem igényelhet több időkeretet.

Zárógondolatként ki kívánkozik belőlem, hogy mi történik akkor, ha a konferencia valamilyen oknál fogva egy zárónyilatkozattal zárul, ami fontosságánál fogva a Parlament elé kívánkozik. Érdemes-e azt elküldeni az Országház üres padsorainak, vagy az eddigi gyakorlatnak megfelelően, kellő állami segítség nélkül próbáljuk megoldani Magyarország számára nagyon fontos, jövőnk biztonságát jelentő közérdekű feladatainkat.

A fenti gondolatok jegyében kívánok a konferencia minden résztvevőjének közérdekű jó munkát, s ehhez a „Napnál világosabb” tiszta közérdekű gondolatokat.

bocsó nemecsek imre