Felfoghatatlan mennyiségű energia kell a kripto-bányászathoz

Share Button
A vízenergiával termelt elektromos energia és az alacsony áramdíjak által kínált előnyök kiaknázására tömegesen telepítik szervereiket a skandináv országokba, Norvégiába és Svédországba a kriptodeviza-bányászattal foglalkozó vállalkozások.

A kriptodevizák – például a bitcoin és az etherum – bányászatával foglalkozó cégek legkedveltebb telephelye eddig Izland volt, de a kilowattóránkénti 6,5 és 7,1 eurócentes svéd és norvég áramdíj még az izlandi 8 centes áramárnál is kifizetődőbb üzletet kínál, az európai 11 centes átlagos áramdíjról nem is beszélve.

A svéd Vattenfall és a norvég Statkraft áramszolgáltató üzletének még csak egy apró szeletét teszi ki a kritpodeviza-bányászattal foglalkozó számítógépes szervertelepek áramellátása, de mindkét cég nagy üzleti potenciált lát a lehetőségben.

A kriptodeviza-bányászat rendkívül energiaigényes folyamat,

az ezzel foglalkozó cégek a számítástechnikai feladatmegoldó kapacitás fokozása érdekében egyszerre több ezer szervert is futtatnak bonyolult matematikai egyenletek megoldására.

Az idén a kiptodeviza-bányászati ágazat a becslések szerint 130 terawattóra elektromos energiát használ majd fel, ami nagyjából Argentína fogyasztásának felel meg, illetve a Morgan Stanley becslése szerint

nagyjából ennyi lesz az összes elektromos autó áramfelhasználása is a 2020-as évek közepén.

Egyetlen bitcoin előállítása bányászattal 1400-1800 dollár értékű elektromos energiát igényel, ami nagyjából egy négytagú németországi család éves energiafogyasztási költségeinek felel meg. A hatalmas energiaigény miatt az ágazat cégei nagy politikai nyomásnak vannak kitéve a megújuló energiaforrások használatára. A vízenergiában gazdag Norvégia és Svédország ezért is vált kedvelt beruházási telephellyé számukra. Norvégiában 99 százalék, Svédországban 40 százalék a vízenergia aránya az áramtermelésben.

A világ legnagyobb bitcoin-bányászati vállalata, a kínai Bitmain, miután már megvetette a lábát Svájcban, bennfentes értesülések szerint vizsgálja norvégiai és svédországi érdekeltségek létesítésének a lehetőségét is.

A világ bitcoin-bányászati kapacitásának mintegy 70 százaléka kínai cégek birtokában van.

Peking azonban a széntüzelésű erőművek légszennyezése miatt rossz szemmel nézi a tevékenységüket, ezért kénytelen-kelletlen külföldre települnek.

Egy bitcoin kedden délután mintegy 6850 dollárt ért, de az ára volt már 18 ezer dollár körül is.

Forrás: vg.hu