Felhős ég esetére – Új szabályokat írtak a naperőművekről

Share Button
Az MVM Hungarowind már nem köteles a piacról áramot venni az általa ellátott költségvetési intézményeknek, amikor a naperőműve elháríthatatlan külső okból nem tud termelni.

Több ponton megújult az a kormányrendelet, amely a költségvetési intézmények naperőmű árammal való ellátásának szabályait fektette le. Bár a kör még bővülhet, a szabályozás egyelőre csak az MVM Hungarowind pécsi naperőműve által előállított villamos energiát érinti. A módosítás egyik fontos része annak a furcsa helyzetnek a feloldása, amely szerint ha a Hungarowind bármely okból nem tudja szállítani azt az árammennyiséget, amennyire kötelezettséget vállalt, akkor azt bármely más forrásból pótolnia kell. Ezzel nem elsősorban az a gond, hogy a társaság maga is áramvásárlásra kényszerülhet – bár nyilván nem örül neki –, hanem az, hogy esetleg fosszilis üzemű erőmű áramát hozná be az országba, ami ellentétes a vonatkozó szabályozás céljával. A múlt héten megszületett módosítás tehát mentesíti a naperőmű-tulajdonost az ellátási kötelezettség alól abban az esetben, ha „elháríthatatlan külső okból nem képes a villamos energia termelésére”.

Újdonság, hogy míg a 2015-ös rendelet szerint a naperőmű áramát csak a végfelhasználó vagy az annak közvetve, illetve közvetlenül szállító kereskedő vehette át, mostantól ez a lehetősége meglesz az egyetemes szolgáltatóknak is.

2016. január 21. Pécs. MVM Magyar Villamos M?vek Zrt. egyik leányvállalata épít a tüskésréti városrészben egy naper?m?vet a pécsi h?er?m? helyreállított zagyterületén. Fotó: Laufer László

2016. január 21. Pécs. MVM Magyar Villamos Művek Zrt. egyik leányvállalata épít a tüskésréti városrészben egy naperőművet a pécsi hőerőmű helyreállított zagyterületén. Fotó: Laufer László

Más lesz a napenergiához való hozzájutás módja is. Eddig a piacinál olcsóbb áramra pályázniuk kellett a kiírásban szereplő feltételeknek egyébként eleget tévő költségvetési intézményeknek. Mostantól a szakminisztériumok adják át az alájuk tartozó és a feltételeknek megfelelő összes intézmény listáját a kormánynak. A kormány a tárgyév előtti március 31-ig jelöli ki a szerencséseket, de azok nem kötelesek leszerződni a naperőmű-társasággal.

Ha megteszik, fel kell készülniük a módosítás újabb részére: az uniós szabályozás szerint úgynevezett „csekély összegű” állami támogatásnak számít az a pénz, amelyet azzal takarítanak meg, hogy nem a piacról, hanem a speciális konstrukcióban a naperőműtől vásárolnak. E támogatás igénybevételéhez meg kell felelniük bizonyos feltételeknek. A fenti rendszerben az a szervezet juthat villamos energiához, amely vállalja, hogy a tárgyév utáni évben saját költségén energiahatékonysági intézkedéseket tesz, és annak eredményét öt éven át fenntartja.

A naperőmű tulajdonosa köteles nyílt pályázaton üzemeltetők keresni a létesítményre, miután annak lejár a fenntartási ideje. Sikertelen kiírás után új kiírásra van szükség. Az új üzemeltetőt terhelik a naperőműnél felmerülő műszaki beavatkozások költségei.

Forrás: vg.hu