Fellegi: Korszakváltás a nemzeti energiastratégiában

Share Button

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a Nemzeti Energiastratégia és az MVM középtávú stratégiája kapcsolódási pontjairól beszélt a vállalati koncepciót bemutató sajtótájékoztatón 2011. június 14-én, Budapesten.

A tárcavezető kifejtette: a hatékonyan működő MVM kiemelt szerepet visz majd a Nemzeti Energiastratégia megvalósításában, a kormány ezért is támogatja a társaságot a kitűzött növekedési és regionális fejlődési pályán. Az elhangzottak szerint a paksi atomerőmű bővítéséről ősszel dönthet a kormány. A piacosított, liberalizált és döntő részben magánosított energiagazdaságban a korábbi kormányzatok elhibázott megközelítése miatt meglehetősen mérsékelt az állami jelenlét. Az állam a nemzeti érdekeket ma elsősorban szabályozási eszközökkel tudja érvényesíteni az energetikában. A jogi és gazdasági feltételek összhangjának biztosítása önmagában nem elégséges eszköz a közjó hatékony érvényesítéséhez – idézett a miniszter a Nemzeti Energiastratégiából. A megfelelő állami intézkedések biztosítják, hogy az energetika hosszú távon fenntartható és biztonságos, a gazdaság versenyképességét a lehető legnagyobb mértékben szolgáló szektorként működjön.

A Nemzeti Energiastratégia az állami tulajdonban lévő energetikai társaságok szerepének erősítését jelöli meg célként. Erre egyebek mellett a vállalatok működésének átgondolásában, a veszteséges tevékenységek csökkentésében, a profilbővítésben lát lehetőséget. A miniszter hangsúlyozta: az uniós tagállamok és az Európai Bizottság között az ún. stressz tesztek tartalmáról létrejött megállapodás nyomán minden érintett országban, így Magyarországon is megkezdődtek a Célzott Biztonsági Felülvizsgálatok. Az átfogó biztonsági ellenőrzést és kockázati felmérést a Paksi Atomerőmű 2011. október 31-ig végzi el, annak eredményeiről felülvizsgálati jelentést állít össze és nyújt be az Országos Atomenergia Hivatalnak. A kormány a vizsgálat tanulságait és az Országgyűlés 2009-es előzetes elvi hozzájárulását is figyelembe véve ősszel dönthet a paksi bővítésről.

Az előttünk álló tíz-húsz évben a mindenkori kormányok és az MVM alaposan végiggondolt, széles körben tárgyalt és elfogadtatott nemzeti és vállalati stratégiák mentén működhetnek majd együtt Magyarország megerősítése érdekében – húzta alá Fellegi Tamás a sajtótájékoztatón. A Nemzeti Energiastratégia társadalmi vitája a napokban zárult le. A minisztérium közel félszáz érdemi és alapos véleményt kapott szakmai és társadalmi szervezetektől, energetikai vállalkozásoktól és a téma iránt érdeklődő állampolgároktól. A tárca június elsején három vitafórumot is tartott az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesülettel és a Levegő Munkacsoporttal együttműködve. A találkozókon összesen mintegy 150-200 szakember jelent meg többek között a meghatározó iparági szereplők, civil környezet- és természetvédő szervezetek, épületenergetikával, fenntartható építéssel foglalkozó szakmai szervezetek egyetemek, kamarák, önkormányzatok és önkormányzati szövetségek képviseletében. A beérkezett észrevételekhez igazított dokumentum a közeljövőben a kormány, majd – várhatóan már a nyári szünet után – az Országgyűlés elé kerül.

 

forrás: Energiainfo

 

Vélemény, hozzászólás?