Szolár- és szélmérési technika

Share Button
Pyranométer

A Pyranométerben egy üvegkupola alatt elhelyezkedő fekete felület lesz felmelegítve. A külső hőmérséklet különbség proporcionális a globális besugárzási erősséghez.


Pyranométer árnyékoló gyűrűvel

Ha a Pyranométert egy árnyékoló gyűrűvel látjuk el, úgy az a diffúz (szórt) besugárzási nagyságot méri. Ezt a gyűrűt a Nap járása után utána kell állítani néhány nap múlva.

 


Pyranométer forgó árnyékoló gyűrűvel

Egy árnyékoló gyűrű forog a Pyranométer-szenzor körül. Ebben egy szilíciumszenzort alkalmaznak, ami ugyan gyorsabb, de nem olyan pontos mint egy termikus szenzor.


Pyrheliométer
Egy Pyrheliométer a Nap irányából érkező direkt besugárzást méri. Ezért ez állandóan keresi a nap sugaraira a merőleges helyzetet, ami költségessé teszi a méréseket.

Pyrheliométer

A szenzor egy hosszú cső végén helyezkedik el. Ezáltal csak a direkt sugárzás éri el a szenzort, A diffúz sugárzási érték nem tud a mérési adatba beleszólni.


Besugárzást mérő mérőállomás

Ezen a mérőállomáson három különböző szenzor van kombinálva a globális-, a diffúz- és a direkt besugárzási erősség mérésére.


Szélsebesség és –irány mérés

A szélerő kihasználására szükséges a szélirány és a –sebesség ismerete. A standard mérési magasság 10 m, ahol a mérőkészülékek egy mérőoszlopra lesznek felszerelve.


Anemométer

Az anemométer a szélsebességet méri. A szél meghajtja a 3 kanalas tengelyt. Egy tachométeren vagy egy mágneses kontaktuson keresztül  így meg lehet a szélsebességet határozni.


Széllapátos-Anemométer

Az Anemométernek több építési formája van, például itt a széllapátos-anemométer. Fagyveszély esetén ezeket külön fűteni kell.

 

Minden fotó jogvédett  © by Volker Quaschning. Vegye figyelembe a Felhasználási Feltételeket.

 

Vélemény, hozzászólás?