Furcsa indoklással vettek el 90 milliárdot a magyar lakosságtól

Share Button

Nagy többséggel, de furcsa indoklással fogadta el tegnap az illetékes Monitoring Bizottság a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program módosítását, amely közel 90 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatást vesz el a lakóépületek energiahatékonysági felújításától – hívja fel a figyelmet közleményében a Magyar Energiahatékonysági Intézet. Az indoklás szerint ugyanis ez túl bonyolult lenne, és az elmúlt évekbeli magas fluktuáció, illetve intézményi átszervezések miatt nem sikerült felállítani a pénz elosztására szolgáló intézményrendszert, ezért inkább átcsoportosítják a pénzt a középületek felújítására.

 Ahogy azt már Lázár János, a miniszterelnökség vezetője is jelezte februárban, elindult a KEHOP formális módosítása, tegnap pedig sor is került az ennek elfogadásához szükséges itthoni monitoring bizottsági ülésre is.

A MEHI megszerezte az ülésre készített hivatalos indoklást, amelyből hírlevelében idéz is egy bekezdést. A „szakmai” indoklás szerint azért vonnak el közel 90 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást a lakosságtól (amelyet eredetileg tartalmazott a terv és Brüsszel is elfogadta), mert

a magyar támogatáspolitikai intézményrendszer 2014. év eleji átalakítása, az ezzel járó fluktuáció,… a pénzügyi eszközök terén tapasztalattal nem rendelkező KEHOP Irányító Hatóság (IH) számára nem tette lehetővé olyan erőforrások átcsoportosítását erre a területre, amelynek köszönhetően biztonsággal elindítható lenne egy rendkívül bonyolult, ugyanakkor rugalmatlan lakossági támogatási rendszer.

Ez tehát azt jelenti, hogy nem a lakossági igény vagy indokoltság hiánya, nem is a források szűkössége miatt javasolja a magyar kormány a forrásátcsoportosítást, hanem a saját intézményrendszeri nehézségek és (humánkapacitási) hiányosságok miatt, illetve amiatt, hogy egy „rendkívül bonyolult, ugyanakkor rugalmatlan” rendszert kellene létrehozni. Közben a MEHI emlékeztet arra, hogy ezt a bonyolultnak feltüntetett feladatot Szlovákiában, Csehországban és Bulgáriában is sikerült megoldani, hiszen léteznek ilyen programok (Magyarországon a kedvezményes hiteleket és vissza nem térítendő támogatásokat kellene egyesíteni egy lakossági támogatási rendszerben).

A MEHI szerint az a legfőbb probléma, hogy ha a mostani 2014-2020-as ciklusban jut kellő vissza nem térítendő uniós forrás a lakóingatlanok energiahatékonysági felújítására, akkor 3 millió korszerűtlen, energiapazarló otthon felújítása halasztódik el beláthatatlan időre. Eközben

a lakóépületek energetikai felújítása a nemzet érdeke, ez a tartós rezsicsökkentés alapja

– emelte ki a közleményben Szalai Gabriella, a MEHI programigazgatója.

Forrás: portfolio.hu