Ijesztő lebukás: piramisjáték lehetett a magyarokat hajkurászó „német” cég

Share Button

Úgy tűnik, bedőlt egy magát zöldenergiával foglalkozó német cégként hirdető ukrán piramisjáték, amely állítólag Magyarországon is üzemeltetett irodát. A tanulságos eset iskolapéldája a piramisjátékozásnak: egy rendkívül jól csengő, mégis homályos háttérsztorira építettek fel egy indokolatlan magas hozammal működő „befektetési” sémát, amelyhez egy MLM-hálózatos értékesítési rendszer is társult.

 Egy olvasónk hívta fel a figyelmet az Edelweiss 5-re, egy papíron zöldenergiával foglalkozó vállalatra, amely Magyarországon is befektetőket toboroz. A cég állítása szerint 2011 óta működik, stabil, német cégként hirdeti magát, viszont úgy tűnik, a tulajdonosi háttér ukrán. Az Edelweiss 5-öt Németországban jegyezték be 2015 májusában, a weboldal pedig 2016 áprilisában indult el, itt kezdhették el a befektetők toborzását is. A vállalat állítólag egy magyar irodát is működtet, Nyíregyházán.

A cég állítólag zöldenergiával foglalkozik, azt állítják, hogy

  • szélturbinákat terveznek, gyártanak és árulnak,
  • napkollektorokat és napelemeket telepítenek,
  • tanácsadást is vállalnak bármivel kapcsolatosan, ami zöldenergiához köthető,
  • valamint az értékesített termékeik karbantartását is vállalják.

Állítólag a Teslával partnerségben működnek, erre azonban semmilyen bizonyítékot nem találtunk.

A szűkebb értelemben vett, konkrét termékeikről és szolgáltatásaikról nincs szó sem a hivatalos oldalukon, sem máshol, úgy látszik, ügyfélként egyetlen dolgot lehet tenni: befektetni, illetve új befektetőket toborozni. Nincs arról szó, hogy a „szolgáltatásaikat és termékeiket” hogy lehetne igénybe venni, vagy hogy kiknek árulnak pontosan szélturbinákat, napelemeket.

A cég egyfajta befektetési csomagot árul, ahol az ügyfél egy évre leköthette a pénzét, majd nézheti, ahogy napi szinten gyarapszik, 0,5%-1,5%-kal.

A tőke kivételére azonban egy évig nincs lehetőség, csak a hozamokhoz férhetünk hozzá.

A legkisebb elérhető csomag egyébként 50 dollár, amiből a minimum, egyéves futamidő alatt kamatos kamattal több mint 300 dollárt „varázsol” az Edelweiss 5. A befizetésre ellenőrzött, hivatalos banki csatornákon keresztül nincs lehetőség, csak olyan anonim fizetési rendszereken keresztül, mint a Bitcoin vagy az Advcash – tehát lenyomozhatatlan, hogy pontosan ki veszi fel a befizetéseinket.

Természetesen költség nincs, ami azt jelenti, hogy (már ha legitim befektetésként működik a cég), egy petákot sem keres a „zöldenergia cég” közvetlenül a befektetőin.

A hihetetlenül magas befektetési hozam mellé természetesen MLM-rendszer is társul. Jutalékot kapunk többek közt

  • az új tagok beszervezése után (5%-ot minden közvetlenül beszervezett tag után, alattuk minden új „szinten” 1,5% jár),
  • illetve ha elérünk egy bizonyos szintet a tagtoborzásban (itt 0,3%-1,5% jár, értelmezésünk szerint a befolyt teljes állomány után).
Mindez fantasztikusan hangzik, de a befektetői visszajelzésekből arra lehet következtetni, hogy a vállalat már május óta nem fizet.

Valószínűleg az történt, hogy egyre kevesebb befizetést tettek meg a befektetők, ami miatt az indokolatlanul magas hozamokat sem tudta kifizetni az Edelweiss 5. Ezt erősíti meg a weboldal látogatottsági statisztikája is.

Szintén érdekes, hogy pont akkor dőlt be a séma, amikor az első tőkekifizetéseknek helyt kellett volna állniuk. Az is lehet, hogy a társaság vezetése egyszerűen úgy döntött, hogy az idén április-májusig befolyt pénzt lenyúlják, és nem fizetnek inkább vissza semmit.

Összességében ez a cég iskolapéldája az olyan „befektetéseknek”, amelyeket érdemes elkerülni. A piramisjátékok főbb ismertetőjelei többek közt, hogy:

  • nincs semmi információ arról, hogy konkrétan mibe fektet a cég,
  • semmilyen terméket, szolgáltatást nem lehet elérni sem a cégnél, sem annál a vállalatnál, amelybe állítólag befektetnek,
  • semmit nem lehet tudni a tulajdonosi háttérről,
  • ellenőrizhetetlen, anonim fizetési megoldásokon keresztül lehet csak befektetni, hivatalos banki csatornákon keresztül nem,
  • nincs engedélyük befektetési szolgáltatást nyújtani, illetve betéteket gyűjteni,
  • irreálisan magas, napi vagy heti hozamot ígérnek.

Tartsuk észben a következőket, ha egy kedves ismerősünk mégis megkeres ezzel a „kiváló befektetéssel” vagy akár kis pénzzel beszállnánk „mi baj lehet” alapon:

  • Az ismerősünk, aki ajánlja a terméket, érdekelt abban, hogy befektessünk, mivel jutalékot kap utánunk. Nem (csak) arról van szó, hogy jót akar.
  • Az összes piramisjáték fizet az elején – nem igazolja a befektetés legitimitását, ha szerencsénk van és épp vissza tudtuk szerezni a pénzünket, vagy ennek hozamát.
  • Ha egy befektetési cég azt mondja bármire, hogy garantált, de semmi nem igazolja ezt a garanciák érvényesítéséhez szükséges dokumentumokkal, adatokkal, akkor nem garantált.
  • Nincs olyan kockázatmentes befektetés, amely jelentősen jobb hozamot kínál az állampapíroknál (kivéve az olyan államilag támogatott konstrukciók, mint a lakástakarék).
  • Ha mégis belevágunk a piramisjátékozásba, nemcsak a pénzünket bukhatjuk el, hanem masszív bírságot is a nyakunkba varrhatnak

Forrás: portfolio.hu