Ingyen wifit szóró okos villanyoszlopakat adtak át Budapesten

Share Button

Ingyen wifit, segélyhívót, elektromosautó-töltőt, valamint egyebek mellett digitális hirdetőoszlop-funkciót is tartalmaznak a kedden Budapesten telepített, hazai társaságok által fejlesztett okos közvilágítási oszlopok. Ez az első olyan projekt Magyarországon, amelynek keretében öt oszlopot csoportba kapcsoltak.

Öt egységből álló okos közvilágítási oszlopcsoportot adtak át kedden a fővárosi kilencedik kerületi Lechner Ödön fasorban. Az oszlopok különböző informatikai és energetikai eszközöket és megoldásokat integráló digitális infrastruktúrát biztosítanak. A LED-es lámpatestekkel ellátott új oszlopok a következő szolgáltatásokat nyújtják:

  • Díjmentes wifi;
  • Segélyhívó gomb és térfigyelő kamera (két oszlopon, a IX. kerületi közterület felügyelethez bekapcsolva); IP alapú vezetékes telefonos háttértechnológiával
  • Információs LED-panel/digitális hirdetőoszlop funkció (négy oszlopon): az oszlopon különféle szolgáltatáscsomagok kefretében megjeleníthető hirdetések – akár videós – tartalma valós időben, távolról frissíthető, letölthető;
  • Okos telefonos alkalmazással működtethető és a töltési állapotot is jelző elektromosautó-töltő berendezés (két oszlopon);
  • Környezeti szenzor (egy oszlopon): pontos meteorológiai mérésék (hőmérséklet, páratartalom, por, UV, CO, CO2, NO2 mérés)
A fejlesztésben csak magyar cégek vettek részt. Az Elmű-ÉMÁSZ ötletgazdaként, befektetőként és fővállalkozóként vesz részt a projektben. A BDK a felállított oszlopok tulajdonosaként és a közvilágítás üzemeltetőjeként befektető és finanszírozó partner. A projekt része a BDK egyéves modernizációs programjának is, amelynek keretében a régi nagynyomású nátrium égőket LED fényforrásokra cserélik, távvezérlési és fényerő-szabályozási lehetőséggel. A Hofeka cég az oszlopok gyártója, a NETvisor pedig rendszerintegrátorként az informatikai architektúrát és annak támogatását adja.

Az oszlopok internetes összeköttetését, illetve a szolgáltatásokat lehetővé tevő optikai kapcsolatot a Vodafone biztosítja. Így az ingyen wifihez a hálózatot, a jogosultságok menedzselését és a tartalomszűrést; az információs LED-panelek és a környezeti szenzor internet-hozzáférését, valamint az adatkapcsolatot az IP alapú vezetékes telefonos szolgáltatáshoz és a térfigyelő kamerákhoz. Az információs LED-paneleken az első hirdetések a jelenlegi állás szerint szeptember elejétől lesznek láthatóak, az első bérlők között szintén ott lesz a Vodafone.

Bár okos oszlopok már évek óta működnek Budapesten (például a II. kerületben a Mamut bevásárlóközpont mellett), azonban ez az első olyan projekt, amelynek keretében öt oszlopot csoportba kapcsoltak és mindegyik oszlop más és más funkciókkal rendelkezik. A mintegy 50 millió forintos kísérleti projekt a smart city (intelligens város) koncepció részeként valósul meg, a projektben részt vevő társaságok szerint az intelligens városi megoldások gerincét képezheti, amely a jövőbeni értékesítés számára is referenciául szolgálhat. Az oszlopok további modulokkal bővíthetők a jövőbeli igényeknek megfelelően, így a projekt új eszközök telepítését, hardverek és szoftverek üzemeltetését, karbantartását és fejlesztését is magába foglalja.

A projekt megvalósítását a Fővárosi Önkormányzat és a IX. kerületi önkormányzat is támogatta. A megnyitón jelen volt Kaderják Péter, az Innovációs- és Technológiai Minisztérium energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára is.

Forrás: portfolio.hu