Itt vannak az új energiatermelési trendek

Share Button

Földnek számos olyan – jelenleg – kiaknázatlan energiaforrása van, amire a technológiák fejlődésével a későbbiekben alapozni lehet az energiaiparban. Ugyan az egyes energiatermelési módszerek földrajzi adottságoktól függenek, a felsoroltak közül egyik energiaforrásból Magyarországon is nagy a túltermelés.

Magma, mint hőforrás

Az Izlandon kifejlesztett energiatermelési forma követi az egyre népszerűbb fenntartható energiatermelést. Az Iceland Deep Drilling Projekt (IDDP) nevet viselő rendszer 5 kilométer mélyre fúr a föld mélyébe a Thor nevű fúrótorony segítségével, ahol a folyékony magma hőenergiáját hasznosítja energiatermelési célból. A folyékony kőzetanyag hőmérséklete az 1000 Celsius-fokot is elérheti. A létesítmény a Reykjanes-félszigeten található, ami a vulkáni utóműködésről híres. Az üzem ugyan drágábban termel áramot, mint a közelben lévő svastengi geotermikus erőmű, azonban nemcsak az „áram árában”, de a hatékonyságában is megelőzi a klasszikus geotermikus erőművet.

A szélenergia egy újabb változata

A szélenergia a megszokott módon szélturbinákkal hasznosítható, egy új módszer segítségével azonban meglepő hatékonysággal használhatjuk ki a szél energiáját. A forradalmi megoldás a fák szélben történő mozgását aknázza ki egy szerkezet segítségével. Az Ohioban kifejlesztett technológia alapja az, hogy a szél által kiváltott természetes rezgéseket alakítja elektromos energiává.

Az újrahasznosítás egy új dimenziója

Svédországban évente körülbelül 4,5 millió tonna hulladék keletkezik, ami viszont kevésbé ad okot a nyugtalanságra, hogy 99 százalékát újrahasznosítják valamilyen módon. Több mint 2 millió tonna hulladékból például elektromos áramot termelnek, az úgynevezett WTE (waste-to-energy) technológiával. Még az ételhulladéknak is megvan a helye, amiből biogáz üzemanyagot állítanak elő. A fenntarthatósági törekvéseikről híres svédeknél már 32 WTE erőmű üzemel, a technológia pedig annyira sikeres, hogy a skandinávok már nem gázolajat, vagy szenet, hanem szemetet importálnak a környező országokból, Norvégiától, Finnországtól és a britektől.

Forrás: smartinvest.hu