Javaslatot tettek a megújuló energiaforrások kiaknázására

Share Button
A környezetbarát termékek elterjesztését szorgalmazza az Európai Bizottság. A gazdasági határok mellett egyre fontosabb, hogy lehetőségeinkhez mérten csökkentsük az energiaágazat környezeti hatását. 

Biztonságos, megfizethető, környezetbarát energia megteremtése az Európai Bizottság célja a jelenlegi energiapolitika szerint. Mindezt megerősítették brüsszeli források is, akik személyesen találkoztak újságírókkal egy kétnapos médiaszeminárium során a belga fővárosban.

– A tisztább gazdasághoz kapcsolható akciótervet két éve adtuk ki, amely a fenntarthatóságot is megcélozza, miközben megadja a lehetőséget a változtatásra – hangsúlyozta szerkesztőségünknek Jyrki Katainen az Európai Unió gazdasági és pénzügyekért felelős biztosa. – Jelenleg több területen készítünk újabb és újabb stratégiákat: a műanyaghoz kapcsolódó az újrahasznosítást célozza meg, a vízpazarlás elleni kampány szerint a víz a modern kor olaja, míg a kemikáliák másként történő felhasználása is fontos kérdés.

Napjainkban a világgazdaság annyi erőforrást használ fel és annyi hulladékot termel, hogy a Föld képtelen időben pótolni az elhasznált anyagokat. A Bizottság szerint 2030-ra egy éven belül annyi erőforrást használunk majd fel, amennyit csak két Föld tudna kitermelni egy év alatt. Európa ráadásul minden más földrésznél jobban függ az importált erőforrásoktól, amelyek jelentős része viszonylag hamarosan kimerül, tették hozzá a képviselők. Az erőforrások jobb kihasználása jelentős, becslések szerint 600 milliárd eurós megtakarítást jelentene az uniós vállalatok, állami hatóságok és fogyasztók számára.

– Az ökodizájn tartós, környezetbarát termékek tervezését jelenti, és az ehhez kapcsolódó jogszabály figyelembe veszi a termék egész életciklusát, a javíthatóságot és újrafelhasználhatóságot is – mutatott rá az Energiapolitikai Hivatal igazgatója, Megan Richards.
Hogy mit tudunk tenni a saját otthonunkért? Robret Nuij, az Ökodizájn Csapat vezetője szerint úgy, hogy energiatakarékos termékeket választunk a villanykörtéktől kezdve a hűtőgépekig, amivel nem csak környezetbarát módon viselkedünk, hanem éves, kézzel fogható megtakarítást érünk el.

Számos területen törekszik a város az épületek energiahatékonyságának fejlesztésére

A jogszabályváltozásoknak köszönhetően gyakorlatilag minden egyes önkormányzati épület felújítása során, már a mai sztenderdeknek kell megfelelni sok szempontból, így energetikai szempontból is egy felújítás során.

Hatvan százalék spórolás

Az utóbbi években átadott valamennyi önkormányzati felújítás keretében megújult épület 30-40, esetenként akár 60 százalékkal kevesebb fűtési energiát használ, mint a felújítás előtt, a villamosenergia- felhasználás pedig szintén, jelentősen csökken, alapvetően a világítástechnika fejlődésének eredményeként.

Naperőművek épülnek

– Ahol az adott épület, környezet engedi, ott pedig megújulóenergia-termelőegységeket is elhelyezünk, elsősorban napelemet az épületek tetején – tájékoztatott a Pécsi Városháza. – Ezt a célt szolgálják például a most átadás alatt lévő óvodák, melyeket energetikai szempontból a legkorszerűbb szintre fejlesztettünk. Három kiserőmű megvalósítása van folyamatban, ami azt jelenti, hogy jövőre megkezdődik a Szigeti Tanyánál, a nyugati ipari út közelében három kisebb, egyenként 500 kilowattos naperőmű építése európai uniós támogatásból.

Milliós nagyságrend

Bár számszerűsíthető összeget nagyon nehéz mondani, minden projekt esetében készül egy indikátorvállalás, ami a beruházás utáni várható állapotot számszerűsíti akár villamosenergia-fogyasztás, akár hőfogyasztás tekintetében. Ez azonban több év használat után fog valóban tényszerű adatokká válni.

A Pécsi Városháza elmondta: összességében kijelenthető, hogy tízmillió forintos nagyságrendű megtakarítást kell, hogy eredményezzen az üzemeltetés energetikai költségein például a már említett óvoda-bölcsőde felújítási program, ami kézzel fogható eredményeket hoz.

A legelőnyösebb kell

A városháza tájékoztatásából az is kiderül, hogy a fejlesztések során soha nem lehet öncélú akár az energetikai korszerűsítés technológiai színvonala, akár más technológia, mert minden esetben egy összességében legelőnyösebb műszaki tartalmat kell megvalósítani. Ezt tartja keretek között több olyan költségkorlát, amely az adott fejlesztés esetében a támogatási összeget a megtakarított energia mennyiségéhez köti fajlagos költségként.

Takarékos ötletek

A Zsolnay Kulturális Negyed tervezésekor a hosszú távú fenntarthatóság biztosítása kiemelt szempont volt.

– A két legnagyobb energiafelhasználás a távhő és a villamos energia, ezért mindkét területen az akkori legkorszerűbb műszaki színvonalú hálózatokat építették ki – tájékoztatott Halász Kinga kommunikációs munkatárs. – A műemlék épületek persze határt szabtak a lehetőségeknek, napelemeket korlátozott mértékben lehetett alkalmazni. Fontos a napszakokhoz, külső hőmérséklethez igazodó fűtésvezérlés, az alkonykapcsolók alkalmazása. A Negyed sajátossága, hogy saját karsztvízforrással rendelkezik, így az ivóvíz-felhasználás nagyon takarékos, a WC-öblítés, valamint a zöldfelületek öntözése ebből történik.

Idén július 1-től minden gazdálkodó szervezetnél, ahol a tárgyévet megelőző három évben az éves energiafelhasználásának átlaga meghaladja a 400 ezer kilowattóra villamos energiát vagy a 100 ezer köbméter földgázt vagy a 3- 400 gigajoule hőmennyiséget, energetikai szakreferens alkalmazása kötelező. E kötelezettségnek a negyed is eleget tett, amely várhatóan olyan többlettudást biztosít, amelynek több új takarékossági lehetőség feltárása lesz a közvetlen hozadéka.

– A felhasznált energia ára is nagyon fontos számunkra és ezen a területen a legjelentősebb eredmény a pécsi naperőmű kiépítése, ahonnan mi is a normál piaci árnál lényegesen olcsóbb villamos energiához jutunk – tette hozzá Halász Kinga. – A jövőbeni tervek legfontosabb pontja a rendezvénytechnikai eszközeink, valamint az általános világító berendezéseink területén a LED technika alkalmazása.

Fontos cél az összegyetemi zöld gondolkodás, a zöld cselekvés elérése a Pécsi Tudományegyetemen

Az elmúlt években számos, a „zöld gondolat” jegyében született ötlet, program, akció, kampány és felhívás népszerűsítette a környezettudatos gondolkodást a Pécsi Tudományegyetemen. Ráadásul a kampusz 2016-ban felkerült arra a nemzetközi listára, amely a világ környezettudatos felsőoktatási intézményeit rangsorolta. A világ egyetemeinek „zöld” mérőszámokon alapuló rangsorát 2010 óta minden évben az Indonéziai Egyetem összeállítja a fenntartható környezeti fejlődés elősegítésére és támogatására. A „Zöld Egyetem” gondolat egy komplex rendszer, magába foglalja az épített környezetet, a környezettudatos üzemeltetést, az ehhez kapcsolódó attitűdök kialakítását, valamint az oktatási, kutatási háttér megteremtését.

A felmérésben az első évben 35 ország 95 intézménye szolgáltatott adatokat, 2016-ban már 75 ország 516 felsőoktatási intézménye mérettette meg magát, ahol a Pécsi Tudományegyetemet a 355. helyre rangsorolták.

– A Zöld Egyetem Programhoz csatlakozás célja a legjobb gyakorlatok összegyűjtése és minden szervezeti egységre történő kiterjesztése, a környezettudatos üzemeltetés megvalósítása, illetve a rangsorban egyre előkelőbb hely elérése is – hangsúlyozta Kottász Gergő sajtóreferens. – Több elért eredményünk van már a témában, kommunikáció, együttműködés, energiahatékonyság fokozása és a széndioxid-kibocsátás csökkentése, szelektív hulladékgyűjtés, valamint a zöldfelületek növelése témakörökben.
Az úgynevezett Public Bike például az előzetes felmérés szerint a hallgatók számára népszerű lesz, ahol elektromos dokkolókon keresztül kerékpárt lehet kikölcsönözni. A felhasznált energiát egyrészt napkollektorok telepítésével csökkentik, melyek a Janus Pannonius Klinikai Tömb, valamint az új Onkoterápiás Intézet telephelyén valósultak meg. Emellett az egyetem három legnagyobb energiaigényű klinikai telephelyén (Szigeti úti telephely, Rákóczi úti telephely, Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika) napelemes kiserőműveket helyezett üzembe. A négy nagy gázenergiával ellátott telephelyen (Kaposvári Képzési Központ, Ifjúság úti Uszoda és Sportcsarnok, Hunyor Vendégház és Diákszálló, Damjanich utcai telephely) távhőellátásra álltak át.

– Fontos az összegyetemi zöld gondolkodás, zöld cselekvés elérése – mutat rá Kottász Gergő. – Célunk a környezettudatos szemlélet népszerűsítése, az energiatakarékos megoldások elterjesztése, valamint a műszaki szolgáltatási tevékenység ellátásakor zöld üzemeltetés alkalmazása. Ennek elérése érdekében elkészült az idei évre vonatkozó cselekvési akcióterv.

Hamarosan elkészül a Green University webes felület, és két éven belül környezetkímélő elektromos autókat is beszerezhet az egyetem. Továbbfejlesztik a napkollektorokat és a szelektív gyűjtést kiterjesztik az egész egyetem területére. Fontos a hallgatók programba való bevonása, a velük történő kooperáció a környezettudatos szemléletmód kialakítása érdekében.

Forrás: bama.hu