Kezdődhet a világ legnagyobb naperőművének építése

Share Button

A 872 millió dolláros finanszírozási láb megteremtésével azonnal elindulhatnak az 1177 megawatt kapacitású naperőmű építési munkálatai Abu-Dzabiban.

Az ország állami tulajdonú közműszolgáltatója, az ADWEA 650 millió dollárt piaci hitelből, míg a fennmaradó 222 millió dollárt saját tőke emelésével biztosítja. A 650 millió dolláros hitel részt helyi és nemzetközi kereskedelmi banki forrásokból teremtik elő. A 25 éves futamidejű kölcsön struktúrája lehetővé teszi, hogy öt év után refinanszírozzák a hitelt. A hitelt a Bank of Tokyo Mitsubishi, a Sumimoto Mitsui Banking Coporation, a Mitsubishi UFJ Trust és a Norinchukin Bank fogja biztosítani a beruházáshoz, míg a fennmaradó 222 millió dollárt az ADWEA, a Marubeni és a JinkoSolar teremti elő. A finanszírozás biztosításával a projekt munkálatai azonnal elkezdődhetnek, míg az üzembe állítás időpontja valamikor 2019 második negyedévében jöhet el a tervek szerint. A speciálisan a projekt üzemeltetésére létrehozott Sweihan PV Power Company 60 százalékban az ADWEA, 20-20 százalékban pedig a Marubeni és a JinkoSolar érdekeltségében áll.

Az 1177 megawatt kapacitású erőmű kivitelezésére és üzemeltetésére a japán Marubeni és a kínai JinkoSolar holding alkotta konzorciumot választották ki, miután 2,42 cent/kilowattórás ajánlata a legjobb volt, amit a tenderen benyújtottak. Ez világszinten is az egyik legalacsonyabbnak számít, mindössze egy tavalyi chilei tenderen elért 2,19 centes ajánlat tudott ez alá menni. A technológia fejlődésének, valamint a kompetitív tender előnyeinek köszönhetően azonban az árak további jelentős csökkenése várható.

A beruházás az ADWEA első megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos projektje, azonban a társaság, illetve az ország nagy terveket dédelget e téren. A cél, hogy 2020-ra az energiafogyasztás 7 százalékát megújuló forrásokból elégítsék ki; ennek érdekében a Masdar állami zöldenergia társaság már több projektet is elindított.

A nagyságrendeket érzékeltetendő: a most induló projekt eredményeképpen felépülő erőmű 1177 megawattos névleges kapacitása megközelíti a Paks 2 beruházás keretében épülő 1200 megawattos nukleáris blokkok kapacitását. Fontos megjegyezni azonban, hogy míg az atomerőmű képes folyamatosan 90 százalék fölötti kapacitással üzemelni, a naperőmű rendelkezésre állása – noha a technológiának köszönhetően képes bizonyos fokú éjszakai áramtermelésre is – ettől jócskán elmarad.

Forrás: portfolio.hu