Közeleg a tél: 20 százalékos energiamegtakarítás érhető el a hővisszanyerős szellőztetéssel

Share Button

A költség- és környezetkímélő légtechnikai berendezések alkalmazásával az újépítésű épületeknél reális alternatívává vált a teljes energetikai függetlenség

Akár 20 százalékkal is csökkenthető a hővisszanyerős, automata üzemű szellőztető berendezésekkel a lakóépületek energiaszükséglete, ami a fűtési szezon beköszöntével ismét egyre fontosabb kérdéssé válik a lakásvásárlók között. A költség- és környezetkímélő légtechnikai fejlesztések a gázalapú fűtési rendszerektől való teljes függetlenség feltételeit is megteremthetik az újépítésű épületeknél, a belső terek frisslevegővel való folyamatos ellátása mellett. Azonban annak érdekében, hogy a hővisszanyerős rendszerek maximális energiahatékonysággal működjenek, minőségi megoldásokra és tökéletes kivitelezésre van szükség. Ma már adott a lehetőség a megújuló energiaforrások szellőztetésben való hasznosítására is, amellyel tovább csökkenthetőek az energiaköltségek – hívják fel a figyelmet a Lindab Kft. szakértői.

Budapest, 2016. szeptember 27. A 2016-os fűtési szezon szeptember 15-i beköszöntével ismét egyre aktuálisabb kérdéssé válik az energia- és költséghatékony fűtés kérdése. Bár a felújítások és építkezések főszezonja hagyományosan a nyári hónapokra esik, az idei év eltér a trendektől, s az elkövetkező hónapokban a lakásépítések számának erőteljes felfutása prognosztizálható az állami lakásépítést ösztönző programoknak köszönhetően. Ezt valószínűsítik a Központi Statisztikai Hivatal adatai is, amelyek szerint tavaly az egy évvel korábbinál 30 százalékkal több, összesen több mint 29 ezer új építési engedélyt adtak ki Magyarországon, noha már 2014-ben is 26 százalékos növekedés volt tapasztalható ezen a téren.

Az új lakóingatlan vásárlását tervezőknek fontos arra figyelni, hogy az újonnan épülő lakások és házak műszaki színvonalában hatalmas különbségek lehetnek. Ugyanis az elmúlt évek technológiai innovációjának köszönhetően mára Magyarországon is reális alternatívává vált a hagyományos fűtési rendszerektől, így a földgázhálózattól való teljes függetlenséget kínáló megoldások választása.

Az energiahatékony épületgépészeti rendszerek egyik kulcseleme az épületek gépi szellőztetése, amelynek révén egyszerre biztosítható a belső terek frisslevegő-ellátása és fűtése is, méghozzá költség- és energiahatékony módon. A szellőztetés elsődleges funkcióját friss, egészséges, szűrt levegő beáramoltatása, illetve a bent feldúsuló szennyező anyagok, a por, pára és a gombák eltávolítása adja.

A korszerű hővisszanyerős szellőztető rendszerek emellett önmagukban akár 20 százalékos megtakarítást tesznek lehetővé a három hideg téli hónapban és a klimatizálási igényt támasztó nyári meleg hónapokban egy olyan lakáshoz képest, ahol az ablak nyitásával szellőztetnek. A vonatkozó jogszabályok pedig 2021-től minden új építésű épület esetén kötelezően előírják a gépi szellőztetés beépítését idehaza is. Ennek alapján a Lindab Kft. szakértői arra számítanak, hogy az elkövetkező években folyamatosan erősödni fog a szofisztikáltabb légtechnikai megoldások iránti kereslet Magyarországon is.

Mivel ezek a légtechnikai berendezések komplex rendszert alkotnak, egyelőre leginkább az újépítésű épületek tervezésénél jelentenek könnyen elérhető megoldást. Ugyanakkor teljes körűépületenergetikai korszerűsítés esetén meglévő épületekben is alkalmazható a technológia.

„Az irodaház-építések terén ma már általánosnak mondható, de a lakossági építkezések terén is egyre jellemzőbbé válik az igény, hogy a jól szigetelt belső terekben folyamatos és energiahatékony legyen a frisslevegő-ellátás. Amennyiben ezeket a rendszereket hővisszanyerős technológiával egészítjük ki, úgy nem csak hogy a megtermelt hőt nem engedjük ki az ablakon szellőztetéskor, de egy igazi „kettő az egyben” rendszert tudunk kialakítani” – emelte ki Mikó András, a Lindab Kft. ügyvezető igazgatója és légtechnikai szakértője.

A szellőzőrendszerek kiépítése során kulcsfontosságú a beépített elemek jó minősége és a szakszerű kivitelezés. Ugyanis csak ennek révén érhető el, hogy a szellőztető rendszer légtömörsége tökéletes legyen. Amennyiben ugyanis a csőrendszer elemei nem illeszkednek egymáshoz tökéletesen, a kialakuló szivárgások miatt pontosan azt az energiamegtakarítást veszítjük el, amit a hővisszanyeréssel elértünk. Ezáltal az olyan újépítésű épületek, ahol beszerelik ezeket a hővisszanyerő rendszereket, akár teljes mértékben függetleníthetőek lesznek az egyes fűtési rendszerektől, megtakarítva ezzel a gázhálózatra történő csatlakozás, a hálózathasználat és a tüzelőanyag beszerzésének költségeit is.

„Az újlakásépítéseknél ma már többféle hővisszanyerő technológia is alkalmazható: így keresztáramú és forgódobos berendezések is elérhetőek a piacon. Míg előbbiek működése pusztán a be- és kimenő levegő hőcseréjén alapszik, addig utóbbiak a helyiségek optimális nedvességtartalmat is képesek garantálni, ami a légúti betegségek megelőzésében játszik fontos szerepet. Emellett ma már lehetőség van a különféle megújuló energiaforrások használatára is a szellőzőmotorok működtetése és a levegő felmelegítése terén, ami további jelentős megtakarítást eredményezhet a felhasználóknak” – tette hozzá Mikó András.

Forrás: Goodwill Communications