Különleges napenergia hasznosító szövetet szőttek kínai tudósok

Share Button

A Földre érkező, kimeríthetetlen mennyiségű napenergia leghatékonyabb megoldásai hosszú ideje foglalkoztatják a tudósokat. Kínában most bejelentették, hogy kifejlesztettek egy olyan különleges szövetet, amely a pamut mellett olyan különleges elemi szálakat tartalmaz, amelyek egyrészt árammá alakítják a napfényt, illetve tárolják is azt.

A ruhatervezők régóta foglalkoznak a viselet és a napenergia hasznosítás kombinációjával, a viselhető technológiák kialakításával. Michael Kors készített már rúzs formájú töltőt, Tomy Hilfiger solarpaneleket épített dzsekikbe, Kate Spade pedig telefontöltő kézitáskával rukkolt elő. A ruházati anyagok fejlesztése azonban inkább más irányokat vett, rugalmasság, légáteresztő képesség és hasonlók voltak fontosak.

A kihívás, hogy a napenergia hasznosító szövet vágható, varrható legyen, és működjön mindenféle méretben és formában, anélkül, hogy az energiatermelő képessége sérülne. A kínai tudósok bejelentése most erre jelenthet megoldást. Azt mondják, az elemi szálak ellenállnak a ruhákat érő legtöbb terhelésnek, csavarásnak, nyúlásnak, az ipari feldolgozásnak. A Bloomberg jelentéséből kiderül, hogy a különleges anyagot a napsugárzás 70-120 százalékával tesztelték, és az jól működött természetes és mesterséges fényben egyaránt. A kutatók már kapcsolatban állnak néhány kínai társasággal.

Miközben úgy hangzik, könnyen előállítható egy ilyen speciális szövet, vannak még megoldatlan gyakorlati problémák. Az egyik például a vízállóság. A használati érték szempontjából pedig gond lehet, hogy az emberek az igazán napfényes időszakokban, vagyis nyáron leginkább csak pólót, és a rövidnadrágot viselnek, vagyis kisebb energiatermelő felületet tudnak hordani, így a telefonok előbb kimerülhetnek, minthogy elhagynánk a strandot.

Forrás: energiainfo.hu