Magyarországon a szénre is szükség van az ellátásbiztonsághoz

Share Button

Az ellátásbiztonság kérdése teljesen átértékelődött napjainkra. Az Európai Unió ellátás-biztonsági és klímavédelmi szempontból is hangsúlyozza a megújulóenergetika fontosságát a nemzetek energiapolitikájában. A fenntarthatóság elve az unión belül magába foglalja az egyre versenyképesebb megújuló energiaforrások fejlesztését és alkalmazását, emellett az európai energiafogyasztás hatékonyságának javítását, és az éghajlatváltozás okainak mérséklését. Más kérdés, hogy az egyes régiók miként képesek kivitelezni a megújulók az energiaiparba való integrálását. A magyar energetikapolitikának a megújulóenergetika támogatása mellett az ellátásbiztonságra is törekednie kell, ezért a meglévő szénerőműveket fejleszteni-, az elöregedett rendszereket pedig pótolni kell.

Míg más európai nemzeteknél a fosszilis alapú energiatermelést minimalizálni szeretnék, hazánk ellátásbiztonsága jelenleg is rászorul a szénerőművek működtetésére. Lengyelország is hasonló cipőben jár, azonban ők is ellátás-biztonsági megfontolásból támogatják az iparágat.

A Mátrai Erőmű Zrt. vezetése programot dolgozott ki a fenntartható szénalapú áramtermelésre. A körülbelül másfélmillió eurós beruházás a tisztaszén-technológiát, más néven szén-dioxid-leválasztás és tárolás (CCS) eljárást alkalmazná, maga az erőművi egység pedig 500 megawattos lenne. A szénerőművet negyven éves üzemidőre tervezik. A lignit, mint fosszilis tüzelőanyag mellett biomassza szolgálna energiaforrásként (70-30 arányban).

A hazai szakértők szerint az áramtermelés folyamata során keletkező szén-dioxidot takarékosabb lenne metánná alakítva eladni az iparnak, mint földalatti tárolóegységekben elhelyezni. Az átalakított szén-dioxid pedig nem veszélyeztetné az unió felé vállalt károsanyag-kibocsátási kötelezettségeinket.

Az ellátásbiztonság hatékony működését segítik a hazánkban rendelkezésre álló energiaforrások. Azonban ezek a teljes szükséglet körülbelül harmadát képesek fedezni. Mivel a megújuló energiaforrások egyre jelentősebb részét képezik a hazai energiatermelésnek, egyre hangsúlyosabb a fotovoltaikus rendszerek, szél- és vízerőművek és biomassza kazánok szerepe.

A 2017-ben induló METÁR-ral Magyarországon a felkészült energetikai vállalatok tovább bővíthetik erőművi portfóliójukat. A támogatási rendszer a hazai zöldenergia-termelés mérföldköve lehet.

Forrás: smartinvest.hu