Mini atomreaktorokból nyerne energiát a kanadai közlekedés

Share Button

A Canadian Nuclear Laboratories olyan kisebb moduláris atomreaktorokat tervez, amelyek nemcsak áram, hanem hidrogén termelésére is alkalmasak, hogy szén-dioxid-mentesítsék a helyi szállítási szektort. Legkésőbb 2026-ra valóság válhat a tervekből.

Kisméretű reaktorok kerülhetnek Kanada kevésbé központi területeire, hogy segítsék a lokális áramelőállítást. A berendezések ezen kívül hidrogént is termelhetnek, melyre a közlekedési szektorban lenne igény a széndioxid-kibocsátás csökkentése céljából. A CNL Energy Program kutatási- és fejlesztési igazgatója, Gina Strati elmondta, hogy a kis reaktorokat a kanadai vadonban tervezik elhelyezni, leginkább a külvilágtól, így a nagyobb áramhálózatoktól elzárt településeken.

A tervek szerint kis reaktorokat telepítenek a tájon, ahol távoli közösségeket vagy ipari helyeket tudnak táplálni. Ugyanakkor a reaktorokkal hidrogént is előállíthatnak, amely tiszta üzemanyagként szolgál a közlekedés, a fűtés és más, szén-dioxid-igényes felhasználók számára. A reaktorokat olyan megújuló energiákkal integrálnák, mint a nap- és szélenergia, amelyek villamos energiája lehetővé teszi a reaktorok hidrogén előállítását.

A reaktorok általában akkor nevezhetőek kisebbnek, ha kevesebb, mint 300 megawatt energiát termelnek. A Kanadában tervezettek pedig azért tekinthetők modulárisnak, mert gyári építés után a helyszínre szállíthatók, és föld alá telepíthetők.

Az Egyesült Államok kormányzata is érdeklődést mutatott a kis reaktorok iránt, viszont gazdasági érdeklődést kevésbé tanúsított. A kanadai Nuclear Laboratories egy magántulajdonban lévő vállalat, amely működteti a kormány nukleáris telephelyeit és laboratóriumait. A szervezet egy úgynevezett Clean Energy Research Parkot szeretne építeni, hogy a kis reaktorok mellett más tiszta energia technológiákat is tanulmányozhasson.

Forrás: autopro.hu