Napbajnokok, zöldvárosok

Share Button
A magyar települések gondolkodtak, megújuló erõforrásokra váltottak – és nyertek! A közel 200 induló közül 23 város és falu nyerte el 2011-es a Napkorona, illetve Biomassza Bajnokságok díjait és különdíjait. Számos példaértékû beruházás született.
Napkorona Bajnokságban azok az önkormányzatok versengenek, amelyek területén a legmagasabb az egy fõre esõ napenergia felhasználás, legyen szó napkollektorokról, vagy az elektromos áramot termelõ napelemekrõl. A Biomassza Bajnokságban a fenntartható módon hasznosított biomassza segítheti gyõzelemre a településeket. A budapesti Károlyi-palotában a napokban megtartott ünnepélyes díjátadón a haladó gondolkodású polgármesterek, a projektjeikre büszke energetikusok és helyi energetikai szakemberek jelenléte bizonyította, hogy van jövõ a zöld, megújulós beruházásokban.

A Napkorona Bajnokságot az európai RES (Megújuló Erõforrások) Bajnoki Ligájának magyar fordulójaként az ENERGIAKLUB immár második éve rendezi meg. Három települési kategóriában kerülnek ki azok a díjazottak, akik élen járnak a napenergia hazai felhasználásában. Az 5000 lakos alatti kategóriában idén is Dötk bizonyult a legjobbnak. Az elsõ helyet az Ökológiai és Vidékfejlesztési Tájközpont tetején található napkollektorokkal nyerték el, emellett mindenképpen példaértékû az a tevékenység is, amit a lakossági szemléletformálás terén végeznek, ami az egész környezõ régióban érezteti a hatását. A következõ súlycsoport bajnoka Budaörs lett, ahol a jelentõs napkollektorfelület mellett az önkormányzat is aktív az energiahasznosításban. A legnagyobbak csoportgyõztese, a Faluház tetején található napkollektormezõvel, idén is Óbuda lett.

A Napkorona Bajnokság különdíjával a szervezõk a példaértékû önkormányzati törekvéseket támogatják. Így a tavalyi bajnok, Orosháza, az idén is egy kiemelkedõ elismeréssel lett gazdagabb, hiszen nem pihentek a babérjaikon, további napos és megújulós beruházásokat valósítottak meg. Martfû összes közintézményén napelem található, de a különdíj elnyerésében a kiemelkedõ lakossági tájékoztató tevékenységük is közrejátszott. Sopron különdíját többek között a 20-nál több elnyert energetikai pályázat, a 2 nemzetközi energiahatékonysági projektben való részvétel is megalapozta. A bajnokok a Magyar Épületgépészek Szövetsége Megújuló Energia tagozata, a Magyar Napelemes Iparági Szövetség és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége különdíjait is átvehették.

Szintén a nemzetközi RES Liga részeként idén elõször megrendezett Biomassza Bajnokságban a zsûri olyan önkormányzati beruházásokat pontozott, amelyek fenntartható módon valósultak meg. A gyakorlatban ez például azt jelenti, hogy a biomassza alapú kazánban helyben rendelkezésre álló mezõgazdasági hulladékot égetnek el, vagy 20 km-es körzetbõl szerzik be azt. Külön jó, ha ez munkahelyteremtéssel is együtt jár. PornóapátiKörmend és Komló lettek a három települési kategória elsõ helyezettjei. A különdíjasok Miskolc és Örményes lettek. Elõbbi egy 500 kw-os depóniagázt hasznosító hõ és áramtermelésre egyaránt alkalmas erõmûvel, utóbbi az iskolát és óvodát fûtõ, helyi mezõgazdasági hulladékot felhasználó 120 kW-os biomassza kazánnal lett bajnok. A Riebenbauer Mérnöki Iroda és az E-Star Nyrt. is felajánlott egy-egy különdíjat a nyerteseknek.

A RES Bajnoki Ligájában a francia, német, olasz, vagy éppen cseh versenyzõk mellett immár második éve magyar önkormányzatok is részt vesznek. A tavalyi évben Orosháza büszkélkedhetett nemzetközi különdíjjal, idén Nagypáli veheti át az európai szintû elismerést a prágai Parlament épületében. Az alig 480 lakosú Zala megyei település példaértékû napenergiás és biomasszás beruházásainak köszönheti az elismerést.

Az ünnepélyes díjátadókat önkormányzatoknak szervezett konferencia elõzte meg. Az elõadásokban az aktuális pályázati lehetõségekrõl éppen úgy szó volt, mint megvalósult és követésre érdemes megújulós projektekrõl.

forrás: magyar-installateur

Vélemény, hozzászólás?