Napelemek adják az áramot a kórháznak

Share Button
A Kiskunhalasi Semmelweis Kórház villamosenergia-felhasználásának közel 20 százalékát napelemek segítségével termelik. A napokban fejeződött be egy 106 millió forintos beruházás, amelynek keretében egy 120 kW energiamennyiséget előállítani képes napelemrendszert építettek ki.

A kis­­kunhalasi kórház területén már alig van olyan épület, amelynek a tetején ne lenne napelem. Legutóbb a nővér- és orvosszálló, a központi hotelszárny, a kazánház, a tüdőgondozó és a rendelőintézet tetejét építették be napelemekkel egy európai uniós, vissza nem térítendő pályázati forrásból. A most kiépített napelemrendszer 120 kW energiát képes megtermelni.

Legutóbb a nővér- és orvosszálló épületére került napelem – mutatja Varjú József Fotó: Pozsgai Ákos

A pályázati projekt engedélyezte, hogy nemcsak a központi telephelyen, hanem más telephelyen is lehet építeni napenergia-bázist, így ugyanennek a projektnek a keretében a halasi kórház üzemeltetésében lévő kiskőrösi rendelőintézet tetején is építettek egy 40 kW hasznos teljesítményű napenergia-telepet. A hala­si és a kiskőrösi beruházás között az a különbség, hogy a kis­kőrösi rendszert egy ad-vesz órával is felszerelték. Itt a megtermelt energiát vagy felhasználják, vagy ha nem, akkor azt vissza lehet táplálni a hálózatba. A halasi kórház napenergia-telepei csak saját használatra termelnek villamos energiát, a rendszer már villamos erőműnek számít – magyarázta Varjú József, a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház üzemeltetési igazgatója.

A kórházban a legutóbb telepített 120 KW-os rendszerrel, illetve a korábban telepített 210 és a legelőször épített 40 kW-os teleppel már közel 370 kW áramot képesek előállítani. Ez a magyarországi kórházak között is az egyik legnagyobbnak számít. A legutóbbi beruházás összege 106 millió forint volt, az eddig megépült összes napenergia-telep értéke megközelíti a 300 millió forintot. Éves szinten a kórház villamosenergia-szükségletének a 18–20 százalékát tudja majd megtermelni a rendszer, mintegy 10 millió forint értékben.

A kiskőrösi rendelőintézetben a múlt héten kötötték be és indították el a rendszert, a tervek szerint napos időben majdnem fedezni tudja majd az intézmény villamos­energia-szükségletét. Hétvégén, amikor a rendelőintézet nem működik, akkor lesz pluszenergia-termelés, ugyanakkor a téli időszakban, amikor kevesebb lesz a napsütéses órák száma, akkor kevesebb energia képződik majd, így átlagban várhatóan a rendelőintézet áramfogyasztásának jelentős részét biztosítani tudja majd.

Forrás: baon.hu