Napelemek: erős üzenet jött Brüsszelből

Share Button

Tavaly 50 százalékkal bővült a globálisan telepített fotovoltaikus, vagyis villamos energia termelésére alkalmas napelemek összesített kapacitása. Az emelkedést Kína és az Egyesült Államok vezeti, míg az egykor a megújuló energiaforrások használatában élenjáró Európa lemaradni látszik. Az Európai Napenergia Szövetség változásokat sürget, szerintük a beruházásokat elősegítő politikára lenne szükség az Unióban, illetve az egyes tagállamokban.

Kihasználatlan lehetőségek

Napjainkban már valóság, hogy az egyik legalacsonyabb költségen napenergiából lehet villamos energiát előállítani, az Európai Unió azonban korántsem aknázza ki maradéktalanul a napenergia hasznosításában kínálkozó lehetőségeit – mondta James Watson, az Európai Napenergia Szövetség (SolarPower Europe) vezérigazgatója a szakmai szervezet által 300 napenergia iparági és politikai döntéshozó részvételével megtartott brüsszeli csúcstalálkozón. A napenergiából előállított villamos energia költsége példátlanul alacsony szintre ereszkedett és tovább csökken. A dél-kelet-európai országokban már 3 eurócent/kilowattóra költséggel is lehet áramot termelni napenergiából, ami már olyan szint, amellyel más technológiák nehezen versenyeznek. Az európai napenergia ipar tehát készen áll arra, hogy nagyobb szeletet hasítson ki a globális piacból, ehhez azonban nyitott kereskedelmi politikára, és a tiszta technológiákat támogató iparpolitikára lenne szükség.

A szervezet álláspontja szerint az Európai Bizottság Tiszta Energia Csomagja jó kiindulópontot jelent, és megteremti a lehetőséget az EU számára, hogy a jövő követelményeihez igazítsa energiaellátását. Ezzel együtt a csomag túlságosan konkrét és vitatható eszközöket tartalmaz, ezért arra kérik az Európai Parlamentet és a tagállamokat, hogy vegyék figyelembe a következő prioritásokat, amikor a csomagot tárgyalják:

  • Erős és ambiciózus kormányzati keretrendszerre van szükség, amely támogatja a tiszta energiaforrásokba való befektetést.
  • Minden országban rugalmas útiterveket kell bevezetni, amely nem csupán a változatosabb megújuló energia mix kialakulását segíti elő, de a villamos energia szektor kapacitáskérdéseit is kezeli.
  • A piaci szabályokat a fotovoltaikus napelemekhez kell igazítani, helyi rugalmas energiapiacokra van szükség.
  • A további költségcsökkentés és a legkedvezőbb megvalósítás érdekében össze kell gyűjteni a tenderek tervezése során felhalmozódott „best practice”-t, vagyis a legjobb gyakorlatokat.
  • Erőteljes, a saját termelést és fogyasztást támogató keretrendszerre van szükség annak érdekébn, hogy az energiaátmenet középpontjába a fogyasztók és közösségek kerüljenek.

A szervezet szerint mindemellett a megújuló energiaforrások teljes energiamixen belüli részaránya tekintetében 2030-ra kitűzött célt minimum 35 százalékra kellene emelni a jelenlegi 27-ről, ami határozottan jelezné, hogy Európa visszatért a napenergia üzletbe.

Leszakadóban

Az Európai Napenergia Szövetség korábban publikált, most megerősített adatai szerint míg 2015-ben világszerte összességében 50 gigawatt fotovoltaikus (PV) kapacitást installáltak a villamos energia hálózatokba, addig 2016-ban már több mint 76 gigawattot. A tavalyi évben mind az USA, mind Kína közel kétszer annyi napelemmodult telepített, mint 2015-ben.

Ezzel napjainkban összesen hozzávetőleg 305 gigawatt kapacitást üzemeltetnek a föld országaiban, míg például 2010-ben csak 50 gigawatt, az ezredfordulón pedig gyakorlatilag elhanyagolható mennyiség működött.

A tendencia azonban korántsem egységes, az adatok pedig alátámasztják, hogy Európa leszakadóban van a napenergia termelés és az új kapacitások telepítése tekintetében is. Európában 2016-ban 6,9 gigawatt kapacitást telepítettek, ami 20 százalékkal elmarad a 2015-ben installált 8,6 gigawattól. Ugyanakkor az EU28-nál jóval kisebb népességű Amerikai Egyesült Államokban is több mint kétszer ekkora új kapacitást építettek be. Kínában 2016-ban körülbelül 34,2 GW új kapacitás jött létre, 125 százalékkal több, mint 2015-ben. Kínát az USA követi 14 gigawattal, ami szintén csaknem kétszerese az egy évvel korábbi 7,3 gigawattnak. Japán 8,6, India pedig 4,5 gigawatt új PV-kapacitást épített be.

Forrás: origo.hu