Naperőmű épült a kollégisták feje fölé

Share Button
Dunaújváros – A fenntarthatósági témahét adta az egyik apropóját a Rudas iskola mini ünnepségének. A másikat a környezettudatosság, tehát a kettő nagyon is összefügg.

Mint azt köszöntőjében Szemenyei István, a DSZC Rudas Közgazdasági Szakgimnáziuma és Kollégiuma igazgatója elmondta, a örökös ökoiskolához híven innovatívan közelítették meg a környezettudatosság hetének témakörét. Rendet próbáltak tenni a fejekben, majd önmagukat igyekeztek rendbehozni az egészséges élettel, végül pedig a környezetüket.

Csapó Gábor, a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum főigazgatója bejelentette, ez a nap mérföldkő a centrum életében, hiszen mintegy 120 millió forintos pályázati forrásból négy tagintézmény tetejére kerül 192 fotovoltaikus napelem intézményenként. Bár fontos a költséghatékony működés is az intézményeknél, de lényegesnek tartják azt is, hogy környezettudatos gondolkodásra neveljék a tanulóikat. Mint mondta, a Szakképzési Centrum a jövőben még sok ilyen kezdeményezésnek fog az élére állni.

Csapó Gábor és Szemenyei István a napelemekkel Fotó: Ady Géza

Boros Viktor projektmenedzser, aki a beruházás vezetője volt, elmondta: a fotovoltaikus rendszer elektromos energiát termel. Magyarországon még háztartási méretű erőműnek számít ez az 55 kilowattos rendszer, de ez a kis erőmű is 55 ezer kilowattórányi áramot tud egy évben megtermelni, ami az egyenáram solarinverteren történő konverzió után nagyságrendileg kétmillió kétszázezer forintos energiamegtakarítást jelent az intézménynek.

Ugyanis egy mérőóra méri a megtermelt áramot, egy másik pedig a fogyasztást, és a kettő különbségéből számolják az intézmény energiaszámláját. Ez hozzávetőleg a teljes fogyasztás harmadát teszi ki. Arról nem is szólva, hogy komoly mennyiségű szén-monoxid-terheléstől óvja meg a környezetet.

Balla Tibor

Forrás: duol.hu