Naperőműparkokra fókuszál az MVM

Share Button

Válsághelyzetben a hazai energiaigényeket itthonról, import nélkül is ki kell tudni szolgálni – szögezte le az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. újonnan kinevezett vezérigazgatója, Zsuga János a Figyelőnek adott interjúban, aki ugyanakkor megjegyezte, készülnek arra, hogy Magyarországon a fogyasztási trendek változásával esetlegesen újra növekvő áramszükségletet minél nagyobb arányban a hazánkban termelt energiával biztosítsák.

Az utóbbi időben a piacon új vállalatok jelentek meg, a megváltozott környezetben pedig felül kellett vizsgálnunk a céljainkat – mondta az MVM elnök-vezérigazgatói pozíciójának szétválasztásáról Zsuga. A tulajdonos úgy látta, hogy a további sikeres működés csak akkor valósulhat meg, ha az egyes fókuszterületekkel különböző vezetők foglalkoznak. Csiba Péter mint elnök a külkapcsolatok koordinálásáért és a nemzetközi szervezetekban való részvételért felel majd, míg az én feladatom az operatív irányításra és a cégcsoport bővülő portfóliójának menedzselésére terjed ki – fogalmazott.

A cég vezetőségének kettős cél lebeg a szemei előtt: egyrészt átdolgozzák a közép- és hosszútávú stratégiánkat, a tulajdonosi és a módosult piaci elvárásoknak megfelelően. Másrészt szeretnénk elérni, hogy az energiaipar újra vonzó legyen a munkaerőpiacon, illetve azt, hogy az emberek értsék és tudják, mit miért csinálunk ebben a szektorban – mondta a lapnak.

Az MVM vezérigazgatója szerint paradigmaváltás előtt állunk a megújuló energiaforrásokat illetően, a fosszilis, nukleáris és zöld energiaforrások pedig lassan egyenrangúak lesznek. A megújuló energiaforrások terén a következő hónapokban érik be egy nagyobb projekt a cégnél, amely hét különálló fejlesztést jelent, amelyek keretében összesen 100 MW erőművi kapacitást adnak át, több mint száz helyszínen. A Magyarország által 2020-ra kitűzött 14 százalékos megújuló részarány a bruttó végső fogyasztáson belül azt jelenti, ha csak napelemekben gondolkodunk, akkor a következő években összesen 1000 MW kapacitást kellene telepíteni. Persze az energiamix ennél változatosabb lesz, el kell dönteni, hogy például a szél- és bioerőműveket mennyire érdemes bevonni. A társaság egyelőre a naperőműfarmokra fókuszál, a technológia gyors telepíthetőségére és drasztikus költségcsökkenésére tekintettel.

Zsuga szerint a jelenlegi csökkenő trend a hazai villamos energia fogyasztásban fordulat előtt áll. Szerintem csak idő kétdése, és a nagy nemzetközi tendenciák ide is begyűrűznek, emiatt pedig a jövőben Magyarországon is újra növekedhet a villamosenergia-igény.

Forrás: portfolio.hu