Nekimentek Németországnak és Ausztriának a V4 energiahivatalai

Share Button

Közös nyilatkozatot fogadtak el a cseh, a magyar, a lengyel és a szlovák energetikai szabályozó hatóságok, amelyekben sajnálatukat és mély aggodalmukat fejezik ki, mert szerintük a német és osztrák szabályozó hatóságok megállapodása a szűk keresztmetszetek kezelésére nem egyeztethető össze sem az összekapcsolt villamos energia átviteli-hálózat műszaki korlátaival, sem az európai uniós jogszabályok által előírt eljárási szabályokkal. Az ERO, az URE, a RONI és a MEKH felszólította az E-Controlt és a Bundesnetzagenturt, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket azért, hogy megfeleljenek az EU-szabályozásnak és a műszaki korlátoknak, továbbá hogy tartózkodjanak az együttműködés mellőzésétől.

2017. május 15-én Németország nemzeti szabályozó hatósága (Bundesnetzagentur) és Ausztria nemzeti szabályozó hatósága (E-Control) kétoldalú megállapodást jelentettek be a “Németország/Luxemburg-Ausztria” ajánlattételiövezet-határon szűk keresztmetszetek kezelésére szolgáló eljárás bevezetéséről.

A Cseh Köztársaság energiaszabályozó hatósága (ERO), a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal(MEKH), Lengyelország energiaszabályozó hatósága (URE) és Szlovákia energiaszabályozó hatósága (RONI) az uniós jogszabályok hosszú ideje tartó megsértésének felszámolása szándékaként tekintenek erre a fejleményre, azonban

mély aggodalmukat fejezik ki, mert a megállapodás, annak végrehajtása esetén is fenntartja Németország és Ausztria gyakorlatának összeegyeztethetetlenségét mind az összekapcsolt villamos energia átviteli-hálózat műszaki korlátaival, mind a közelmúltban hatályba lépett európai uniós jogszabályok által előírt eljárási szabályokkal

– fogalmaznak a szervezetek közös közleményükben.

Régóta szorgalmazzák

A V4 szabályozó hatóságai 2012. óta szorgalmazzák a német-osztrák ajánlattételi övezet felosztását, mivel a német-osztrák határon keresztüli kereskedelmi szállítások jelentős negatív hatást gyakorolnak a szomszédos tagállamok rendszerösszekötőin rendelkezésre álló átviteli kapacitásokra és a kontinentális átviteli-rendszer üzembiztonságára.

A német-osztrák kapacitás-felosztás bevezetése csökkentheti a régióban, így Magyarországon is jelentkező hurokáramlások mértékét, amely megnövelheti a határkeresztező villamos-energia kereskedelem céljára felajánlható kapacitásokat, erősítheti és előmozdíthatja a szorosabb piacintegrációt (például piac-összekapcsolás), valamint csökkentheti az összekapcsolt villamosenergia-rendszer üzembiztonsági kockázatait, ezáltal a költséges üzembiztonsági beavatkozások iránti igényeket is (például többoldalú teher-újraelosztás).

Átláthatatlan, észszerűtlen

Ennek ellenére az ERO, az URE, az URSO és a MEKH sajnálattal fejezik ki komoly fenntartásaikat a megállapodás és a hozzá vezető eljárási folyamat sajátosságai miatt. A négy szervezet közös állásfoglalása szerint az eljárás átláthatatlan volt, a hosszú távú kapacitásfelosztásra felajánlható 4,9 GW kapacitás érték pedig ésszerűtlenül magasnak tűnik.

A megállapodás láthatóan nem veszi figyelembe, hogy a Németország és Ausztria közötti kereskedés aránytalanul jelentős hatást gyakorol a kelet-közép-európai (CEE) régió egyes, strukturálisan szűk rendszerösszekötőire. (Ezt az ACER állapította meg 09/2015 számú véleményében, majd megerősítette 06/2016 számú döntésében is.) A megállapodás semmilyen garanciát nem ad arra, hogy a leginkább érintett – nevezetesen a „Németország/Luxemburg-Ausztria” ajánlattételiövezet-határtól keletre eső – hálózati elemek is figyelembe vételre kerüljenek a kapacitás-számítási folyamat során – fogalmaztak.

A V4 energetikai hivatalai szerint emellett a megállapodáshoz vezető tárgyalások nem feleltek meg az EU szabályozásban leírt eljárási normáknak, mivel nélkülözték az elegendő regionális koordinációt. Az ERO, az URE, a RONI és a MEKH sajnálatára egyetlen szomszédos szabályozó hatóságot és TSO-t sem vontak be a kapacitásfelosztási eljárás előkészítő munkájába. Ez a megközelítés ellentmond az európai uniós belső energiapiac egyik alapvető elvének, az együttműködésnek – hangsúlyozták a szervezetek, amelyek ugyanakkor „készségesen” felajánlották együttműködésüket.

Forrás: portfolio.hu