Nem támogatnák a teljes házfelújítást

Share Button

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) az Otthon Melege Program keretében a korábbiaknál kevésbé gondolkodik komplex vissza nem térítendő lakásfelújítási támogatásban – közölte kérdésünkre Szabó Zsolt, az NFM fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára.

Tapasztalataik alapján ugyanis a lakosság átfogó épületenergetikai fejlesztésekre csak ingatlanvásárlás esetén vállalkozik. Az életvitelszerűen lakott családi házak, társasházi lakások esetében a nyílászárók cseréjét, a fűtési rendszer korszerűsítését és a homlokzatok hőszigetelését szakaszosan, az anyagiak függvényében valósítják meg – véli a szaktárca. Egy teljes körű felújítás ugyanis nagyobb ráfordítást, akár több millió forint önrészt is igényelhet. A családi házak átfogó korszerűsítésére irányuló alprogram esetében is számos pályázat csak egyetlen energetikai fejlesztés megvalósítására irányult – érvelnek. Az államtitkár szerint ezt – általa meg nem nevezett – tanulmányok bizonyítják. Kérésünkre a szaktárca a hivatkozott dolgozatokat azok előkészítő jellegére hivatkozva nem adta ki. Szabó Zsolt mindemellett rögzítette: nincs eldöntött irányváltás, a jövőbeni programokról a – szén-dioxid-kvóta-értékesítésből származó – források rendelkezésre állása függvényében döntenek.

A Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) Nonprofit Kft. értetlenül áll a tárca szemléletváltása előtt – hangoztatta kérdésünkre Szalai Gabriella ügyvezető. Azon túl, hogy korábban a komplex felújításokra biztosított vissza nem térítendő támogatások jó részét elkapkodták, a lakosság – állami támogatással segített – felújítási hajlandóságát számos felmérésük alátámasztja. Tavaly év végén a megkérdezettek negyede nyilatkozott úgy, hogy az elkövetkező öt évben felújítást tervez, 41 százalékuk pedig már elvégezte azt. Bár a felmérés a kedv csökkenéséről tanúskodott, az igennel válaszolók még így is jóval nagyobb tömeget alkotnak a pályázatonként rendelkezésre bocsátott, leginkább jelképesnek nevezhető összegekhez képest. Az E.ON ez év júliusi hasonló tanulmányában a válaszadók fele számolt be felújítási szándékokról. A szakmai szervezet vezetője úgy véli: az ország energiahatékonysági céljai leginkább teljes körű lakásfelújítással érhetőek el. Így a tárca akár eme igények feltornászásán is fáradozhatna. Azt tartaná kívánatosnak, ha a támogatások nem órákig, hanem hónapokig vagy akár folyamatosan elérhetőek lennének.

Pillanatok alatt kiapadó források
A teljes körű felújítások háttérbe szorítása éles váltás lenne ez az NFM eddigi lakossági vissza nem térítendő energiahatékonysági támogatási politikájában. Már 2011-ben indítottak ilyen „komplex” felújítási programot, aminek forrása már akkor mindössze három nap alatt kifogyott. 2012-ben a hasonlóképp általános célú keret tíz napig bírta a rohamot. 2013-ban is külön jutalmazták, ha a tulajdonos több felújítástípust egyszerre végez.
2014-ben a rohamtól a pályázati oldalak összeomlottak, majd a kazáncsere-igénylőknek néhány óra adatott. Tavaly a családi házak ötmilliárdos kerete nyolc órát bírt ki. Az elmúlt évek során lefutott hűtő- és mosógépcsereprogramok szintén rendre pár órát biztosítottak a jelentkezésre. Igaz, mindezek sorában akadt néhány olyan kiírás is, amely iránt lanyhább érdeklődés mutatkozott. Ilyen például a most futó kazáncserepályázat.

Forrás: nepszava.hu