Olyan erőmű épül Magyarországon, ami a világon még sehol

Share Button

Magyarországon épül fel a világ első, hálózati termelésre képes, úgynevezett áramból-gáz (power-to-gas) típusú erőműve az MVM Csoport és egy német startup cég, a megújuló energiával foglalkozó Electrochaea együttműködésében. A létesítmény a világon egyedülálló, biológiai metánfejlesztésen alapuló technológiát alkalmaz majd.

 Az erőmű kapacitása akár a 10 megawattot is elérheti. Technológiáját az Electrochaea fejlesztett ki. A szabadalmaztatott biokatalizátor a megújuló energiaforrásokból származó olcsó többletenergiát és szén-dioxidot alakítja kereskedelmi minőségű, megújuló fűtőgázzá. A rendszer alapja egy mesterségesen kitenyésztett mikroorganizmus (methanogenic archaea). Az így termelt biometán tárolható és közvetlenül felhasználható – áll a kiadott közleményben.

A müncheni székhelyű Electrochaea 2016 áprilisa óta sikeresen működtet egy 1 megawatt kapacitású, hálózati szintő erőművet Dániában. A társaság Svájcban és az Egyesült Államokban is létesít erőműveket, középtávon 1 gigawattnyi kapacitás kiépítését tervezi.

Az Electrochaea és az SFL – az MVM Csoport startup-inkubációs cégének – közös vállalkozása, a Power-to-Gas Hungary Kft. (PtG) közvetlen hozzáféréssel rendelkezik majd a magyarországi villamos áram- és földgáz-hálózatokhoz. Az Electrochaea megoldást talált a megújuló energia tárolásának problémájára, és egyúttal a környezetet károsító szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére is, „forradalmi technológiája rendkívüli lehetőségeket kínál” – idézték a közleményben Bertalan Zsoltot, az SFL vezérigazgatóját.

A közös cég révén az Electrochaea folyamatosan és nagymértékben növekedhet Magyarországon és az egész közép-európai régióban, ami „rendkívül jelentős mérföldkő” a társaság számára, hiszen közelebb visz ahhoz a célhoz, hogy minél több nagyteljesítményű, hálózati szintő erőművet hozzon létre – tette hozzá Mich Hein, a müncheni központú cég ügyvezető igazgatója.

Forrás: MTI