Paks az semmi, az amerikaiak 43 évig építettek egy reaktort

Share Button

Hónapokon belül termelésbe állhat az amerikai Watts Bar második atomreaktora, a megépítéshez nem kevesebb, mint 43 év kellett – írja a Quartz. A mérleg: 70-es évekbeli technológia, sok csúszás, folyamatosan emelkedő költségek.

 Ha minden jól megy, idén nyáron termelésbe állhat az amerikai Watts Bar atomerőmő második reaktora. A munkálatokat nem kapkodták el, a Tennessee állambeli Spring City-ben lévő erőműben a projekt még 1973-ban indult, vagyis 43 év kellett ahhoz, hogy elkészüljön.

Ez lesz az USA-ban az első új termelésbe álló atomreaktor azóta, hogy a Watts Bar első reaktora 20 évvel ezelőtt elkészült. A 43 évnyi kivitelezés jól jelzi, hogy az Egyesült Államokban mennyire nem könnyő nukleáris erűművet üzembe állítani.

A munkálatokat időközben megakasztották a biztonságossággal kapcsolatos társadalmi félelmek, a szabályozói környezet változására vonatkozó várakozások, az energiakereslet ingadozása, és a költségek elszállása. A Watts Bar II. végleges költsége várhatóan 4,7 milliárd dollár lesz, időközben a becsült költségek az évek során többször felfelé módosították.

Az új reaktor üzembe állása ráadásul nem a legjobb időben valósul meg. A fukusimai atomkatasztrófa a nukleáris beruházásokat világszerte megakasztotta, az egyik leglátványosabb választ Németország adta, mely egy az egyben meg akar szabadulni a nukleáris energiától.

A nukleáris technológia is változik, egy atomreaktor megépítése a globális ellátási láncok következtében egyre inkább hasonlít egy autó legyártásához. Az atomreaktorok ráadásul egyre kisebbek, olcsóbbak és hatékonyabbak lesznek, az új prototípusok legalábbis ezt mutatják.

A Watts Bart a most elkészülő reaktora miatt igen sok kritika érte, mondván az a 70-es évek technológiáján alapul, hasonlóan a fukusimai reaktorokhoz.

Kicsi az esélye ugyanakkor, hogy az új reaktor üzembe állása érdemben ösztönözné majd a jövőben a nukleáris beruházásokat Amerikában. Ha más nem, a sok késés és a folyamatosan emelkedő költségek elriaszthatják a beruházókat. Jelenleg az USA-ban 4 másik reaktor kivitelezése zajlik, azonban ha a Watts Bar esete bármiféle precedenst is jelent, akkor egy jó ideig nem számíthatunk arra, hogy ezek termelésbe állnak.

eqwqsasasasa
A nukleáris kapacitások bővítése idehaza is forró téma, a paksi atomerőműben a tervek szerint két új reaktor épülne, az első 2023-ban állna üzembe.