Perovszkit alapú napelemek fejlesztése

Share Button
Az ALBACOMP RI Rendszerintegrációs Kft. az Európai Unió Horizont 2020 kutatás-fejlesztési és innovációs programjának keretében támogatásban részesült.

Projekt címe: Perovszkit alapú napelemek fejlesztése

Pályázati konstrukció: Horizon 2020 SME Instrument (H2020-SMEInst-2016-2017)

Projekt azonosító: 774686

Időtartam: 2017.05.01 – 2017.09.30.

Projekt költségvetése: 71 429 EUR

Az EU hozzájárulása: 50 000 EUR

 

A projekt célja:

A napelemek piacát jelenleg a szilícium alapú panelek uralják. Azonban ezek a panelek mostanra elérték a lehetőségeik határát, az alábbi korlátozó tényezők miatt:

– magas előállítási költség

– rugalmatlan forma

– stagnáló hatékonyság.

Ezen tényezők meghatároznak egy elméleti minimális árat, amely alá a panelek ára nem tud csökkeni. Az ilyen beruházások elfogadható megtérülése jelenleg csak állami támogatás mellett lehetséges. Ez jelentősen nehezíti a megújuló energiaforrások további terjedését, annak ellenére, hogy választ jelenthetnének a világ energiabiztonsággal és fosszilis energiahordozókkal kapcsolatos problémáira.

A projekt célja, hogy ezeket a korlátokat feloldja azzal, hogy az aktív rétegben a szilícium helyett perovszkit alapú vegyületet használ a gyártás során. Ezzel az innovatív megoldással lehetőséget kínálunk a napelem gyártás és felhasználás megújulására.

A projekt tartalmának bemutatása:

A H2020 SME Instrument Phase 1 konstrukcióban megvalósított projekt során elkészítettük a projekt megvalósíthatósági tanulmányát, amely az alábbi területekre terjedt ki:

  • technológiai megvalósíthatóság vizsgálata, a megoldásunk pozícionálása a technológiai alternatívákhoz képest
  • piackutatás a felhasználói igények és a tervezett üzleti modell validálása, versenytársak azonosítása, a megoldásunk pozícionálása a konkurens termékekhez képest
  • szabadalmi környezet felmérése (Freedom To Operate) és szellemi tulajdon stratégia kidolgozása
  • részletes üzleti terv, fejlesztési projekt és pályázat (H2020 SME Instrument Phase 2) kidolgozása.

Az üzleti modellünk szerint két különböző teljesítményű panel kerülne értékesítésre direkt (saját értékesítési hálózat, webshop) és indirekt (disztribútorok) csatornákon keresztül. Ezek aránya az induló üzleti időszak (2021 – 2023) végére várakozásaink szerint 50-50% lesz.

A piacra lépést alapvetően az európai piacon tervezzük (a világpiac nagyságrendileg 1/3-a) de a termék teljes piaca a világpiac.

A termék megcélzott vevői olyan vállalkozások, amelyek profilja a végfelhasználók (háztartások, közintézmények, ipari szereplők) energiaigényének kielégítése naperőművek vagy napelemes rendszerek építésével, telepítésével.

A termék legfontosabb versenyelőnyei:

– jelentősen (50-60%-kal) olcsóbb ár

– csak kicsivel alacsonyabb, de robbanásszerűen növekvő teljesítmény

– rugalmas alak.

A piacra vihető (a pályázati konstrukció által definiált TRL-9) készültségi szintű terméket ugyanezen pályázati konstrukció második fázisában (Phase 2) kívánjuk kifejleszteni. A fejlesztés tervezett költsége ~2,7 millió EUR, az igényelt támogatás ~1,9 millió EUR.

Jelen cikk, mint a konstrukcióhoz kapcsolódó kommunikáció kizárólag a szerző (kedvezményezett) véleményét tükrözi és sem a pályázati konstrukció végrehajtásáért felelős Ügynökség (EASME), sem pedig az Európai Bizottság nem felel annak információtartamért, valamint annak bárminemű további felhasználásáért.

Forrás: feol.hu