Pont egy perui paraszt fogja térdre kényszeríteni a nagy német energiacéget?

Share Button

Az RWE európai szenes erőművei tehetnek arról, hogy Peruban megolvadtak a gleccserek, az emiatt megemelkedő vízszint pedig elöntötte az ott lakók házait. Első ránézésre furcsa gondolatmenet, de egy perui földműves és hegyi vezető, Saul Luciano Lliuya emiatt perelte be az egyik legnagyobb európai energiacéget, az RWE-t. Elsőre talán viccesnek tűnik a történet, az ehhez hasonló sztorikból viszont a közeljövőben egyre több lehet, és bár egyelőre szó sincs arról, hogy az energiacégek – még ha el is marasztalják őket – komoly büntetésekre számíthatnak, az imázsvesztés nagy lehet.

sdgdfgdf

Forrás: RWE

Lliuya a saját bőrén érzi a klímaváltozás kellemetlen következményeit, hiszen az Andokban található Huaraz településen gyakoriak az áradások, a védekezés pedig sokba kerül, Liuya is a védekezés költségeit akarja megtéríttetni az RWE-vel, és a perben 17 ezer eurót, vagyis valamivel több mint 5 millió forintnyi pénzt követel a német energiacégtől. Az összeg az RWE szempontjából szabad szemmel alig látható, nem is ez az, ami a céget aggaszthatja, hanem az, hogy ha a perben mégis a perui félnek adnának igazat, az precedenst jelenthet és nem csak az RWE-nek, de minden olyan cégnek is fejfájást okozhat, amelyiknek a tevékenysége összefüggésbe hozható a klímaváltozással.

Kicsi a valószínűsége, hogy az ügyben eljáró bíróság végül elmarasztalja az RWE-t, mivel egyrészt nagyon nehéz bizonyítani azt, hogy a német cég szenes erőművei miatt olvadtak el a perui gleccserek, másrészt az RWE az európai szint? kibocsátási kereskedelmi rendszerben jóváhagyást kapott az erőművei működtetésére, ráadásul a cég jogászai most olyan 1990-es évekbeli perekre hivatkoznak, amelyekben a bíróságok azt az ítéletet hozták, hogy az egyes erőmű-működtetők nem vonhatók felelősségre a levegőszennyezésért, a klímaváltozás globális probléma, amit állami és nemzetközi szinten kell megoldani.

Az RWE a legnagyobb európai széndioxid-kibocsátó, elsősorban azért, mert az atomerőművek fokozatos kivonásával a vállalat szenes erőművei egyre fontosabbak az RWE-nél, ráadásul a német cég barnak?szén-kitermeléssel is foglalkozik, a magas marzsok már csak ezért is a szenes erőművek üzemeltetésén vannak. A vállalat egyébként idén nyáron két részre bontotta tevékenységét, az RWE-ben maradtak a hagyományos erőművek, a jóval szexibb megújulók pedig az innogy-ba kerültek, amelyet tőzsdére vitt az RWE.

gdfgdfg_1

Forrás: portfolio.hu