Radikális zöld fordulatot javasolnak már a legmagasabb szinten is

Share Button

Drasztikus változtatásokat javasol az európai pénzügyi szabályozásban egy, az Európai Bizottság által életre hívott szakértői csoport a közösség fenntarthatósági céljainak elérése érdekében. A praktikusan a klímaváltozást kiváltó okok korlátozására vonatkozó jelentésük alapján egyebek mellett teljesen megszüntetnék a fosszilis iparágak és energiahordozók, így a szén, olaj és gáz közfinanszírozását a 28 tagú közösségben.

 A „Financing a sustainable european economy” című jelentés ugyan egyelőre előzetes, de viszonylag konkrét javaslatokkal igyekszik kijelölni az utat, hogyan is kellene az Európai Unió fenntarthatósági céljait a pénzügyi rendszerével összehangolnia. A jelentést készítő csoport megalakításával az Európai Bizottság célja éppen az volt, hogy az jelentések készítésével és egyéb módokon is igyekezzen a pénzügyi rendszert a hosszú távú környezetvédelmi és társadalmi célok megvalósítása irányába terelni.

A tavaly decemberben felállt fenntarthatósági szakértői csoport víziója szerint az EU költségvetésének következő felülvizsgálata „jelentős lehetőséget” kínál arra, hogy a tiszta technológiákra fordított beruházásokat növeljék, és hogy „a fosszilis energiahordozókat és egyéb fenntarthatatlan projekteket kizárják” a közfinanszírozásból.

A csoport azt javasolja, hogy energetikai célokra közpénzeket csak a megújuló energiaforrások és az energiahatékonyság támogatására lehessen használni. A jelentés szerint évente hozzávetőleg 180 milliárd eurót kellene az EU ambiciózus klíma- és energiapolitikai céljaira, a gazdaság dekarbonizációra fordítani.

A jelentést minden bizonnyal üdvözölni fogják a környezetvédelmi csoportok, amelyek hosszabb ideje igyekeznek már nyomást gyakorolni az Európai Befektetési Bankra (EIB)és más pénzügyi intézetekre annak érdekében, hogy megszüntessék a többnyire erősen környezet- és egészségkárosító fosszilis energiahordozók közforrásból történő finanszírozását. A csoport ugyancsak úgy véli, az EU közösségi bankjainak vezető szerepet kell betölteniük a fenntarthatatlan beruházásoktól történő eltávolodási, elidegenítési folyamatban.

Szándékosan nem jelöltünk ki konkrét határidőket tartalmazó menetrendet, a fő cél ugyanis egyelőre a teendők meghatározása volt. A pénzügyi szabályozás hozzáigazítása a fenntarthatósági célokhoz nem történhet meg egyetlen tollvonással, és bizonyos időbe telik. Ugyanakkor nem lesz szükség a pénzügyi reguláció teljes rendszerének újraírására sem. Ehelyett a jelentés azon kulcsterületek meghatározására fókuszál, ahol módosításokra, valamint speciális és célzott javaslatok kifejlesztésére van szükség

– fogalmazott Christian Thimann, a csoport elnöke, az AXA fenntarthatósági igazgatója az Euractivnak.

A fosszilis iparágak és energiahordozók fokozatos kizárását a közforrású finanszírozásból várhatóan heves viták kísérik majd, azonban az EU víziójának megvalósulását támogatja, hogy a húsztagú csoport munkájába bevont befektetők dollár ezermilliárdos értékben kontrollálnak eszközöket. Az is borítékolható, hogy a célok megvalósítása a vállalatok mellett a regionális és nemzeti politikával is konfliktusokhoz vezet majd. Egyelőre nem világos például az sem, hogy a hivatalosan az ellátásbiztonságot és forrásdiverzifikációt szolgáló gázvezeték fejlesztések hogyan vonhatóak ki a közfinanszírozásból. Márpedig az Európai Bizottság jelenlegi gyakorlata rendre jelentős támogatásokat biztosít a jellemzően fosszilis energiahordozók felhasználását elősegítő infrastrukturális fejlesztésekhez.

A csoport a sürgetű szociális kihívásokat – magas munkanélküliség, növekvő jövedelmi egyenlőtlenségek, a nyugdíjrendszer jövője, a lehetőségekhez való hozzáférés hiánya – is a fenntarthatósági kérdés keretében kezelné. A jelentés szerint erőfeszítésekre van szükség azért, hogy a magántőkét mozgosítani lehessen a fenntartható fejlődés szociális dimenzióiban, és a közfinanszírozás fokozására szólít fel a társadalmi szolidaritás népszerűsítése érdekében.

A jelentés főbb előzetes ajánlásai:

  • A fenntartható eszközökre vonatkozó osztályozási rendszer fejlesztése;
  • A zöld kötvényekre és egyéb fenntartható eszközökre vonatkozó európai standard és címke rendszer alapítása;
  • Annak rögzítése, hogy az úgynevezett bizalmi felelősség elve a fenntarthatóságot is felöleli;
  • A környezet-társadalom-kormányzat témákra vonatkozó jelentési követelmények erősítése;
  • Fenntarthatósági teszt bevezetése az EU pénzügyi vonatkozású törvényalkotási folyamatában;
  • Fenntartható keretrendszer kialakítása az infrastrukturális beruházások finanszírozása területén;
  • Az európai felügyeleti ügynökségek szerepének erősítése a környezet-társadalom-kormányzat összefüggésű kockázatok értékelésében;
  • Az energiahatékonysági beruházások támogatása új számviteli szabályok bevezetése által is

A jelentést első körben nyilvános meghallgatáson ismerteti majd a csoport július 18-án, amikor is az érdekelt feleknek lehetőségük nyílik véleményezni a dokumentumot, a végső, immár konkrét politikai ajánlásokat is tartalmazó verzió pedig decemberre készülhet el.

Forrás: portfolio.hu