Rendületlenül pazarolunk tovább

Share Button

Szalai Gabriella úgy véli: a felzárkózást tekintve a lakossági körben lehetne a leglátványosabb eredményeket elérni. Már csak azért is, mert ha az egyes ágazatok részesedését nézzük a végső energiafelhasználásból, akkor messze a háztartások vezetnek, megelőzve a közlekedést és az ipart. A lakossági fogyasztás csökkentése érdekében kulcsfontosságú lenne a hazai lakásállomány energetikai felújítása, miután a 4,4 millió számontartott lakás kétharmada ebből a szempontból elavult. Az ingatlanfelújítások segítségével a lakosság által felhasznált energia 40-50 százaléka megtakarítható lenne. A kormányzat azonban nem fordít elegendő figyelmet a lakás-korszerűsítések támogatására, ezért nem látszik biztosítottnak a nemzeti épületenergetikai stratégiában 2020-ra megjelölt energiamegtakarítási célok teljesülése sem. A szakember hozzátette, hogy a hatékonyság javulása sok mindenből fakadhat: a technika fejlődéséből, a jobb hatásfokkal működő berendezések alkalmazásából, ugyanakkor az energiafelhasználás hatékonyságára fogyasztási szokásaink is jelentős befolyással bírnak.

Az energia hatékonyabb felhasználása olyannyira fontos, hogy még megújuló forrásokat is csak akkor éri meg igazán alkalmazni, ha azt megelőzően az ingatlanokat korszerűsítették, vagyis kevesebbet fogyasztanak, mint korábban – fogalmazott a szakértő. A jelen állapot ugyanakkor jelentős és felesleges költségekkel jár, terheli a háztartások és a középületek fenntartóinak pénztárcáját. – Ha ezen nem változtatunk, akkor már a közeljövőben is komoly gondokkal kell szembenéznünk – hangsúlyozta Szalai Gabriella.

A szakmai szervezet vezetője szerint az egyik legsürgetőbb intézkedés az lenne, hogy a kormányzatnak a mostaninál lényegesen több pályázati lehetőséget biztosítson a családok számára, hogy azok fel tudják újítani otthonukat. Ezeknek a kiírásoknak pedig egyaránt tartalmazniuk kellene visszatérítendő és vissza nem fizetendő támogatásokat.

Forrás: mno.hu