Rovar ihlette napelem

Share Button

Napelemek fejlesztésekor a kutatások eddig szinte kizárólag a sugárzást villamossággá alakító szilíciumkristályokkal foglalkoztak. Japán kutatóknak a természettől ellesett trükkel, a panelek fényvisszaverésének csökkentésével sikerült növelni a hatékonyságot.

A fotovillamos áramtermelők külső felülete üvegből készül, ami a fény egy részét nem engedi tovább, így abból már nem lehet áramot fejleszteni. Ezért merült fel, hogy az átjutó fény mennyiségét kellene növelni, amihez az éjszakai lepkék szeme szolgált példának. Ennek nanostruktúráját másolták le, mivel az a lehet? legkevesebb fényt tükrözi vissza, ezzel segítve a rovarokat, hogy észrevétlenek maradjanak a ragadozók számára.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A nagaokai m?szaki egyetem kutatói megfigyelték és megértették ezt a szerkezetet, és olyan partnert kerestek, amely a tömeggyártás megtervezésében tudna segíteni. A Mitsubishi Rayon vegyipari vállalattal együtt készítették el a prototípust, amelyet a napfényben gazdag Phoenixben és az inkább indirekt, diffúz fényviszonyokkal rendelkez? Tokióban is kipróbáltak. Mindkét helyen 5 százalékkal sikerült javítani a hatékonyságot. A végtermék egy nyomtatási technológiával készül? fólia. Ez a jelenleg használatos gyártástechnológiákkal költséghatékonyan el?állítható, s a már üzemel? napelemekre is fel lehet szerelni.

forrás: figyelo.hu

Vélemény, hozzászólás?