Svájc energiaprogramjában az atomerőművek napjai meg vannak számlálva

Share Button

Referendumon döntöttek a svájciak arról, hogy országuk fokozatosan átáll a megújuló energiák használatára. A Svájci Néppárt kezdeményezte szavazáson győztek a kormányzati elképzelések támogatói.

Nagy egyetértés látszik a svájciak körében abban, hogy országuk energiaellátását kizárólag a megújulók használatára kell átállítani. Már a céldátum is megvan: a kormány a hat évvel ezelőtti fukusimai atomkatasztrófa után hozott döntést arról, hogy 2050-re le kell zárni az eddigi megoldások korszakát az állam energetikai történetében. Ezt a svájciak többsége támogatja.

Importfélelem és vízenergia

A kormányzati elképzelés leghangosabb kritikusai a konzervatív politikusok voltak. Ők attól tartanak, hogy a sajátos természeti adottságú országnak rengeteg pénzébe kerülne az átállás, mert például az elektromos energiából importra szorulna, amihez pedig csak drágán juthat hozzá.

Ugyanakkor a jelenlegi termelés alapján túlzónak tűnnek az aggodalmak:

Svájcban a fő energiaforrás a víz, annak ellenére, hogy az ország jelenlegi áramtermelésének 40 százalékát az összesen öt atomerőmű adja.

Ez az arány azonban a kormány tervei szerint nemhogy nőni, mindinkább csökkenni fog.

Atomerőmű-stop

A 2050-es átállási dátum a svájci atomkorszak végét is jelenti, ha a közzétett elképzelések maradéktalanul megvalósulnak. Ez nem pusztán azt jelenti, hogy további atomerőművek építését kormányhatározat tiltja meg, hanem azt is, hogy

a most még üzemelők csak addig működhetnek, ameddig biztonságosak, illetve addig, amíg termelésüket más forrással nem sikerül kiváltani.

Forrás: origo.hu