Tájékoztatás a fotovoltaikus elem környezetvedelmi termékdíjával kapcsolatban

Share Button

cimer-magyar

FÖLDMŰVELÉSÜGYI MINISZTÉRIUM

V. NÉMETH ZSOLT

Környezetügyért, Agárfejlesztésért és Hungarikumokért felelős Államtitkár

Iktatoszam: KfF-20/2017.

Kiss Ernő elnök úr részére

Magyar Napelem Napkollektor Szövetség

kiss.emo@mnnsz.hu

Tárgy: tájékoztatás a fotovoltaikus elem környezetvédelmi termékdíjával kapcsolatban

Tisztelt Elnök Úr!

A 2016. december 6-án elektronikus úton küldött levelet, amely a napelemek környezetvédelmi termékdíjára vonatkozó kérdéseit tartalmazza, köszönettel megkaptam. A megkeresésében foglaltakra vonatkozóan az alábbiakról tájékoztatom:

A levelében foglalt kérdései arra irányultak, hogy a fotovoltaikus elemek után megfizetett termékdíj felhasználása milyen célokra történt, valamint történtek-e napelemek újrahasznosítására irányuló fejlesztések. További kérdésként merült fel, hogy van-e olyan hazai vállalkozás, amely a hulladékká vált napelem hasznosítását végzi, tekintve, hogy az Önök egyik tagvállalata gyártási hulladékot szeretne átvetetni, de nem talál ilyen partnert.

A fotovoltaikus elemek után megfizetett termékdíjak felhasználásával kapcsolatban tájékoztatom, hogy a környezetvédelmi termékdíj egy olyan díj, amelynek összege a központi költségvetés részét képezi, és amelyet a Kormány felelősségteljes és megfontolt döntése alapján csoportosít a fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználásának rendjéről szóló törvénynek megfelelő fejezetekhez, az azokhoz tartozó feladatok biztonságos ellátása érdekében. Az állami hulladékgazdálkodást közvetítő szervezet ugyancsak költségvetési támogatást kap a hulladékgazdálkodási feladatainak elvégzéséhez, az e célra szolgaló fejezeti kezelésű előirányzatból.

A termékdíjból származó bevételek a központi költségvetésben a (XLII. fejezet) Költségvetés közvetlen bevételei és kiadásai között szerepelnek. A központi költségvetés bevételei pedig nem előre meghatározottak, nem célzott kiadásokat finanszíroznak, hanem  a  globális  fedezet  elve  alapján  a költségvetési  kiadásokra  összességükben nyújtanak fedezetet. Erre tekintettel a termékdíjból származó  bevételek a többi bevételi tétellel, így pl. az adóbevételekkel együtt fedezik a költségvetési kiadásokat.

 Tekintettel arra, hogy Magyarországon a napelemek széleskörű elterjedése nem jellemző (2014-ben a megújuló energiaforrásokkal előállított  villamos energia mindössze  2%-at adta) továbbá arra, hogy ezen berendezések élettartama megközelítőleg 25 év, a hulladék státuszban  történő  tömeges  megjelenésük  a  közeljövőben  nem  várható.  Ezen megfontolásból a  napelem  hulladékok  hasznosításának  hazai  fejlesztését  kizárólag  a hosszú távú hulladékgazdálkodási  iparfejlesztési célok között indokolt megjeleníteni.

A környezetvédelmi  termékdíj hazánkban ugyanakkor a gyártói felelősségvállalás eszközeként alkalmazott szabályozó eszköz, amely biztosítja, hogy az adott termék hulladékhasznosításáért   annak  gyártója  vállalja  a  felelősséget.  A  gyártói  felelősség termékdíj  megfizetésével  történő érvényesítésének  optimális időpontja  azonban a forgalomba hozatal, tekintettel arra, hogy a termék hulladékká válásakor (ami akar 25 év is lehet) kérdéses gyártó vagy a forgalmazó piaci jelenlete, illetve a felelősség majdani érvényesíthetősége.  A  termékdíj  megfizetésével  a  gyártó,  illetve  forgalmazó  a hulladékról történő gondoskodás  felelősséget az államra háríthatja. Mindezekből következően   a  jelenleg   forgalomba   hozott   napelemek   után   megfizetett   termékdíj összeget  természetesen  nem  lenne  ésszerű  az  éves  forgalmazásnak  megfelelő mennyiségű  hulladékra  tervezett  hasznosítói  kapacitás  kiépítésére  fordítani,  tekintve, hogy  az  elhasználódott  napelemek  nagy  mennyiségben  történő  megjelenése  5-10  év múlva   várható.   Az   ehhez   kapcsolódó   állami   feladat   az  európai   uniós   irányelvi követelmények teljesítéséhez elengedhetetlen feltételrendszer kiépítése és működtetése, természetesen a hulladék keletkezésének megfelelő ésszerű ütemben.

Jelenleg nincs tudomásunk olyan hulladékhasznosító  vállalkozásról, amely a napelemek komplex újrahasznosítását végezne, azonban az elhasználódott napelemekből kinyert anyagok hasznosítására jelenleg is van lehetőség. A napelemek elterjedése hazánkban a nyugati országokhoz képest később kezdődött, illetve jelentősen kisebb mértékben, ebből adódóan  a jelenleg  képződő  hulladék  mennyisége  sem  számottevő.  Ebből is adódhat, hogy ez idáig egyetlen hasznosító sem bővítette tevékenységet ezen hulladékáram kezelésével, illetve a hasznosítói támogatás igénye sem merült fel. Amennyiben azonban az  elhasználódott   napelemek   mennyisége  hasznosítói   kapacitások   kiépítését   teszik indokolttá, az iparfejlesztésre,  illetve a hasznosításhoz szükséges mértékű támogatására a forrás rendelkezésre fog állni.

A  megkeresésében  foglalt  ,gyártási hulladék”-ra  vonatkozóan  megjegyzendő,  hogy  a gyártási hulladék után termékdíj-kötelezettség nem keletkezik, így ezen hulladék hasznosítása  nem  tartozik  a  termékdíj  szabályozás  tárgykörébe.  A  gyártási  hulladék pontos  anyagi  összetételének  ismerete  nélkül  a  megfelelő hasznosítói  partner kiválasztása  nem  lehetséges.  A  hulladékhasznosítókkal   kapcsolatban  a Hulladékgazdálkodók  Országos   Szövetsége   tud   részletes   információt   adni,   amely rendelkezik a megfelelő partner kiválasztásához  és ajánlásához szükséges piacismerettel és lehetőségekkel.

Végül  felhívom  a  figyelmet  arra,  hogy  a  jogértelmezés  a  jogalkalmazó  mindenkori feladata  és  felelőssége.  A  jogalkotásról szóló törvény,  továbbá  a Kormány  tagjainak feladat-  és  hatásköréről  szóló kormányrendelet   alapján  a  minisztérium  állásfoglalás kibocsátására nem jogosult, ezert minisztériumi tájékoztatásokban  foglaltakra a környezethasználók  és a  hatóságok  nem  hivatkozhatnak,  azok  nem  használhatóak fel peres vagy közigazgatási eljárás során.

Kérem a tájékoztatásom szíves elfogadását.

Budapest, 2017. január 09.

V. NÉMETH ZSOLT

Környezetügyért, Agárfejlesztésért és Hungarikumokért felelős Államtitkár